آخرین مطالب

خط قرمزها خبرنگاران را خودسانسور كرده است

خبرگزاری فارس: عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر خط قرمزهای زیادی برای مطبوعات و اصحاب قلم ترسیم شده كه آنها را به خود سانسوری كشانده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، در گفت‌وگو با یكی دیگر از نمایندگان مجلس سراغ محمد ضابطی نماینده مردم نطنز، بادرود و قمصر رفتیم.
وی كه عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی است تا پیش از نمایندگی به عنوان پزشك به مردم خدمت رسانی می‌كرد، ایشان انسانی خوش ذوق و اهل هنر است كه هرازگاهی در اوقات فراغت شعرهای زیبایی می‌سراید و با خط خوش آنها را به تحریر در می‌آورد، به مناسبت روز خبرنگار شعری زیبا از اخوان ثالث را با خطی زیبا بر روی كاغذی سفید نگاشت و به عنوان هدیه داد.

* فارس: به عنوان نخستین سوال نقش رسانه‌ها در پیشبرد اهداف قوه مقننه را چطور ارزیابی می‌كنید؟
رسانه‌ها با مجلس نقش تعاملی و مكمل دارند و می‌توانند داشته باشند و باید به رفع موانع پیش پا كمك كنند در شرایطی كه قوانین سنگ پیش پای جامعه هستند نخست باید رسانه‌ها در تعامل با مجلس این ذهنیت را برطرف كنند و از نظر فرهنگی نیز مطبوعات باید قانون و قانون‌گذاری و ضرورت قوانین جدید را در جامعه تبیین كنند و قوه مقننه نیز باید با تدوین قوانین كارآمد این روند تعاملی را تعدیل كند.

* فارس: رسانه‌ها به طور شفاف‌تر چه اقدامی را برای تسهیل كار مجلس شورای اسلامی می‌توانند، انجام دهند؟
از آن جایی كه قوانین ما دچار ناكارآمدی و عدم ثبات هستند، بیشتر نمایندگان به كار اصلی خود اشتغال ندارند از این رو مطبوعات می‌توانند با طرح سؤالات و موضوعاتی همچون قوانین تسهیلی و جدید چیست؟ چه كسی قوانین را وضع می‌كند؟ به مجلس كمك كنند، اگر قوانین نیاز به ثبات دارند تا جامعه به ثبات و پایداری برسد باید قانون‌گذار نیز با خیال راحت به كار حرفه‌ای خود بپردازد.

* فارس: جهت‌گیری، بایدها و نبایدهای دولت مردان نسبت به اصحاب رسانه و مطبوعات باید به چه صورت باشد؟
متأسفانه ما هنوز كه هنوز است خط قرمزهای زیادی را برای مطبوعات و اصحاب قلم ترسیم كرده‌ایم در حالی كه هر چه این خط قرمزها بیشتر باشد و دایره تنگ‌تر میزان مشكلات نیز افزایش می‌یابد، به نظر بنده سیستم اجرایی باید با سعه صدر بیشتر با خبرنگاران برخورد كند و از طرفی نیز باید یك مصونیت شغلی برای خبرنگاران ایجاد شود تا خود سانسوری را از جامعه خبر از بین ببریم.
بسیاری از خبرنگاران سوالات و سوژه‌های زیادی را در ذهن دارند ولی با ترس اینكه با طرح این موضوعات شغل خود را از دست می‌دهند و برای آنها مشكل به وجود نیاید خود سانسوری می‌كنند، فكر می‌كنید چند درصد از سئوالاتی كه از سوی اصحاب رسانه مطرح می‌شود درد و دل مردم باشد، عمده سئوالات خبرنگاران از مسئولان كلیشه‌ای و پاسخ معلومی دارد.

* فارس: با این اوصاف تعریف شما از نقد سازنده و كارساز از مسئولان چیست؟
ما اگر بخواهیم نقد سازنده و كارساز داشته باشیم باید گریز كوتاهی به روانشناسی بزنیم اینكه نقد در ارتباط با چیست؟ یك انسان یا موجود ذی‌حساب و دارای منفعت، به طبع هرچند فردی كه مورد نقد قرار می‌گیرد سعه صدر داشته باشد اما ذات نقد كردن اندكی ناخوشایند است بنابراین به نظر من شخص ناقد نخست باید جانب انصاف را رعایت كند و از ادبیات فاخر استفاده كرده و جملات نقد حالت حمله و تخریب نداشته باشد، ما اگر واقعاً اصول نقد كردن را فراگیریم نقد برای ما نقش باغبانی را در جامعه بازی می‌كند و همچنانی كه باغبان با یك قیچی در دست زوائد درخت را هرس می‌كند، نقد خوب نیز زوائد را از بین می‌برد و به عقل فرصت رشد بهتری می‌دهد.

* فارس: به نظر شما مسئولان ما روحیه نقد پذیری دارند؟
خیلی زیاد ندارند

* فارس: با این بیان توصیه شما به مسئولان برای پذیرفتن نقد اهالی قلم چیست؟
از بین رفتن روحیه نقدپذیری مسئولان امروز به وجود نیامده و به این ترتیب زمانی كه خواست‌ها و مطالبات مردم به سمت منطقی شدن برود نقدها نیز كمتر می‌شود و به طور خودكار صبر و سعه صدر مردم نیز افزایش می‌یابد.

* فارس: شما به عنوان نماینده مجلس تاب و تحمل نقد مطبوعات را دارید؟
اینكه بگویم بله یا خیر، چیزی را عوض نمی‌كند ولی فكر می‌كنم عملكرد سه سال گذشته كاری من در پست نمایندگی مجلس این موضوع را به خوبی نشان دهد و بهتر است خود رسانه‌ها در باب میزان تحمل من برای شنیدن نقدها قضاوت كنند.

* فارس: عده‌ای از اصحاب رسانه عنوان می‌كنند كه شما تعامل خوبی با مطبوعات و خبرنگاران ندارید و در بی‌خبری و سكوت به سر می‌برید، چه پاسخی نسبت به این گونه صحبت‌ها و نقدها دارید؟
من در زمان انتخابات مجلس هشتم هیچ‌گونه شعار انتخاباتی ندادم و تنها به مردم منطقه خود قول دادم از تمام توان جسمی و روحی خود را بر وظیفه‌ای كه به عهده من گذاشته شده معطوف كنم از این رو اقدام به یك سری اقدامات زیربنایی و ایجاد اشتغال، چرخش ثروت در منطقه، مجوز ساخت بیمارستان در نطنز، اخذ مجوز ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و ایجاد تسهیلات برای كارخانه‌ها به منظور ایجاد اشتغال برای مردم منطقه خود كردم، البته توضیحات زیادی از اقدامات خود در اختیار رسانه‌ها قرار ندادم.

* فارس: زیباترین سوالی كه تاكنون یك خبرنگار از شما پرسیده را به ذهن دارید؟
یك خبرنگار از مشكلات شغلی من چه در زمانی كه به عنوان پزشك طبابت می‌كردم و چه اكنون كه نماینده مجلس هستم، سوال كرد كه به نظرم جالب آمد.

* فارس: بهترین و خوشایندترین خبری كه در یك سال گذشته شنیده‌اید، را بیان بفرمایید؟
نام‌گذاری سال 1390 به عنوان سال جهاد اقتصادی از سوی رهبر معظم انقلاب برایم بسیار خشنود كننده بود چرا كه در كشور ما یك نظام مذهبی حاكم است و در آموزه‌های مذهبی اقتصاد زیربنا نیست، اما تاكیدات زیادی به مباحث اقتصادی و اهمیت آنها از سوی پیشوایان دینی حاكی از نقش پررنگ اقتصاد در زندگی ما دارد و این مسئله‌ای است كه سال‌ها به آن پرداخته نشده و مغفول مانده، لذا گوشزد كردن آن حداقل نوعی دل مشغولی برای مسئولان ایجاد می‌كند البته این شعار فعلا در حد ایده‌پردازی باقی مانده و كمتر به آن جامه عمل پوشانده شده است.

* فارس: اگر خبرنگار بودید از محمد ضابطی نماینده مجلس چه سوالی می‌پرسیدید؟
اینكه چرا وظایف اصلی نمایندگی خود را انجام نمی‌دهد.

* فارس: خوب چرا انجام نمی‌دهید؟
خندید و گفت قرار نشد سوال را با سوال پاسخ دهید.

* فارس: اگر می‌خواستید به عنوان خبرنگار از موضوعی گزارش تهیه كنید چه موضوعی را به عنوان سوژه انتخاب می‌كردید؟
در این آشفته بازاری كه در جامعه ما هست، سوژه‌های زیادی برای خبرنگاران وجود دارد، از دفتر خود كه بیرون بیاید در خصوص عملكرد تاكسیرانی و اتوبوس‌رانی، شهرداری در رابطه با پیاده‌روها و خیابان‌ها می‌تواند سئوال كند، برخورد مغازه‌داران با مشتری، چرایی خشكی زاینده‌رود، علت نصب بلندگو كنار مسجد امام در میدان نقش جهان و هزار و یك موضوع دیگر.

* فارس: شما به عنوان نماینده مجلس آیا از ابزار رسانه‌ها برای تبلیغات انتخابات آینده مجلس استفاده می‌كنید؟
عده‌ای از نمایندگان با انجام كارهای خرد جذابیت خود را در بین مردم زیاد كرده و به نحوی میزان رای خود را بیمه می‌كنند، نمایندگی مجلس زمانی به درد می‌خورد كه به هر قیمتی رای مردم را جمع نكنیم لذا من نیز حاضر به متوسل شدن به این گونه امور نیستم و صندلی سبز مجلس را به هر قیمتی نمی‌خواهم.

* فارس: جناب ضابطی پس از شنیدن هر یك از واژه‌هایی كه من برای شما نام میبرم، نخستین كلمه‌ای كه به ذهنتان خطور می‌كند را بفرمایید؟
قلم: مركب
روزنامه: آش شل و قلمكار
خبرنگار سمج: برخورد نكردم
منطقه ویژه اقتصادی: رویای شیرین
تكیه كلام ضابطی: دقت نكردم
طعم صندلی مجلس: گنگ
رای دادن به طرح یا مصوبه: پل صراط
فریاد كشیدن نمایندگان در صحن علنی مجلس: وهم
استیضاح وزیر: تسویه حساب
خبرنگار: پرستو
نماینده: (پس از مكثی طولانی) رستم بی‌اسلحه
______________________
گفت‌وگو: از یاسمین دادخواه
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی