آخرین مطالب

محمدی: هدف رسانه‌های غربی القاء رسیدن ایران به یك وضعیت جدید هسته‌ای است

خبرگزاری فارس: یك كارشناس مسائل هسته‌ای می‌گوید كه هدف اخبار هسته‌ای منابع غربی درباره ایران در یكماه گذشته این بوده كه برنامه ایران را در یك وضعیت جهشی یا در آستانه یك جهش نشان داده و تأكید كنند كه ایران در حال تغییر تنظیمات فنی برنامه خود برای رسیدن به یك وضعیت جدید و به منظور پیگیری یك هدف جدید است.


به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، خبر نصب نسل جدید سانتریفیوژها كه پس از اعلام رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه به اوج خود رسید در واقع همان چیزی بود كه در آخرین گزارش مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدان اشاره شده بود.یوكیا آمانو مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره در پاراگراف 17 گزارش خود گفته بود كه "ایران در یك DIQ اصلاح شده برای PFEP كه در تاریخ 19 ژانویه سال 2011 به آژانس ارائه شد اعلام كرد كه قصد دارد دو آبشار سانتریفیوژ 164 تایی جدید (آبشار 4 و 5) را در منطقه‌ تحقیق و توسعه نصب كند. به این دو آبشار كه یكی از آن‌ها شامل سانتریفیوژ‌های IR-4 و دیگری شامل سانتریفیوژهای IR-m2 خواهد بود، UF6 طبیعی تزریق می‌شود ".

* خبر نصب سانتریفیوژهای نسل 2 و 3 جدید نیست

در واقع خبر نصب نسل جدید سانتریفیوژها كه پس از اعلام رامین مهمان‌پرست سخنگوی وزارت خارجه به اوج خود رسید در واقع همان چیزی بود كه در گزارش مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بدان اشاره شده بود.
مهمان‌پرست در نشست هفتگی خود درباره اخبار مطرح شده در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران و آزمایش نسل جدیدی از سانتریفیوژها گفته بود كه ما همه فعالیت‌های خود را با همكاری آژانس ادامه می‌دهیم و همه جزییات این فعالیت‌ها به اطلاع مسئولان آژانس رسیده و تحت نظارت و كنترل آنها قرار گرفته است.

وی ادامه داد: آنها به خوبی آگاهی دارند كه فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز كشور ما به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و با نصب سانتریفیوژهای جدید و با كیفیت و سرعت بهتری این كار انجام می‌شود. هم خودمان اعلام كردیم و هم آنها نظارت كامل دارند و این تأییدی است بر حركت موفق جمهوری اسلامی ایران در ادامه فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیزش.
بر این اساس خبر نصب سانتریفیوژهای نسل 2 و 3 به هیچ وجه جدید نیست.

* نصب هیچ ماشین سانتریفیوژ جدیدی در فردو آغاز نشده است

در واقع نكته‌ای كه در حال حاضر باید مورد توجه قرار گیرد این است كه عملیات اغراق آمیزی از سوی رسانه‌های غربی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران آغاز شده است كه نمونه دیگر آن درباره سایت فردوست و در حالی كه ایران پیش از سال 1390 در گزارشی رسمی به آژانس اطلاع داده بود كه قصد دارد نصب سانتریفیوژها را تا تابستان 90 در فردو انجام داده و به آنها گاز تزریق كند و هنوز هم ماشین سانتریفیوژی در فردو نصب نشده است، این رسانه‌ها از آغاز فعالیت غنی‌سازی در فردو خبر دادند.
این خبر در حالی منتشر شد كه در آخرین گزارش آژانس نیز اعلام شده كه هنوز نصب هیچ ماشین سانتریفیوژ جدیدی در فردو آغاز نشده است.

نكته دیگری كه در این باره باید یادآور شد این است كه فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی كشورمان در تاریخ 18/03/90 اعلام كرده بود كه غنی سازی 20 درصد در سایت نطنز متوقف نمی‌شود تا اینكه با نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطمئن شویم كه در سایت فردو، دو برابر وضع كنونی تولید می‌كنیم.
عباسی با بیان اینكه همه این مراحل انتقال زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد، افزود: پس از آنكه ظرفیت تولید را در سایت فردو به سه برابر افزایش دادیم آنگاه بخش 20 درصد سایت نطنز را متوقف و به صورت كامل به فردو انتقال می‌دهیم؛ بنابراین تا زمانی كه غنی‌سازی 20 درصد به طور كامل به فردو انتقال نیابد و ظرفیت تولید سه برابر نشود، بخش غنی‌سازی نطنز را متوقف نخواهیم كرد.

* غرب می‌خواهد ایران را تهدید درجه یك منطقه معرفی كند

در نتیجه غرب از جنجال سازی‌های اخیر در خصوص این اخبار این نتیجه را می‌گیرد كه برنامه هسته‌ای ایران سرعت گرفته است و این در حالی است كه هنوز هیچ یك از این اتفاق‌ها رخ نداده است.
بر این اساس به نظر می‌رسد كه غرب تلاش دارد كه برنامه هسته‌ای ایران را تهدید درجه یك منطقه معرفی كرده و بار دیگر آن را برجسته كند.

* پروژه عملیات روانی غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران

مهدی محمدی كارشناس مسائل هسته‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در خصوص عملیات اغراق آمیز غرب درباره برنامه هسته‌ای ایران گفت كه طی یك ماه گذشته مجموعه‌ای از اخبار و اطلاعاتی از جانب منابع غربی درباره ایران منتشر شده كه هدف تمامی این اخبار و اطلاعات این بوده كه برنامه هسته‌ای ایران را در یك وضعیت جهشی یا در آستانه یك جهش نشان دهد و تأكید كند كه ایران در حال تغییر تنظیمات فنی برنامه هسته‌ای خود برای رسیدن به یك وضعیت جدید و به منظور پیگیری یك هدف جدید است.

وی افزود: اطلاعاتی كه منابع غربی برای استناد به این فرضیه خود به آن استناد كردند در مواردی نادرست و غلط است و در موارد دیگری كاملاً قدیمی است و در نتیجه فضایی كه اخیراً درباره برنامه هسته‌ای ایران ساخته شده بیش از هر چیز محصول یك پروژه عملیات روانی است كه اهداف خاصی را دنبال می‌كند.

این كارشناس مسائل هسته‌ای گفت: اولین نكته مربوط به نصب نسل جدید سانتریفیوژها است كه گزارش‌های آژانس نشان می‌دهد این سانتریفیوژها هم ‌اكنون در بخش پایلوت نطنر نصب هستند و كار می كنند و گزارش فوریه 2011 آژانس نیز نشان می‌دهد كه ایران به آژانس رسماً اعلام كرده كه قصد دارد این سانتریفیوژها را در زنجیره‌های 164 تایی نصب و تست كند، در نتیجه خبر مربوط به بكارگیری نسل جدید سانتریفیوژها در نطنز خبر جدیدی نیست و به سال گذشته برمی‌گردد.

محمدی خبر بعدی كه منابع غربی به آن استناد می‌كنند را اعلام رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر اینكه ایران قصد دارد غنی‌سازی 20 درصد را از نطنز به فردو منتقل كرده و و حجم آن را سه برابر كند، خواند و افزود: مجموعه اطلاعات مربوط به نصب ماشین‌های سانتریفیوژ در فردو نیز اطلاعاتی قدیمی است یعنی اطلاعاتی است كه در گزارش فوریه 2011 و نوامبر 2010 آژانس به آنها اشاره شده، مبنی بر این كه ایران اعلام كرده تا سپتامبر 2011 ماشین‌های سانتریفیوژ را در فردو نصب خواهد كرد و مواد شكافت پذیر را به ماشین‌ها تزریق می‌كند، در نتیجه مجموعه بحث‌ها درباره آغاز فعالیت غنی‌سازی در فردو كه روزنامه نیویورك‌تایمز نیز نیز به نقل از منابع غربی اشاره داشته كه فعالیت‌ها در آن هنوز شروع نشده، به هیچ وجه جدید نیست.

وی اظهار داشت كه در كنار هم قرار دادن این اخبار و انتشار پی در پی آن از سوی منابع غربی نشان دهنده این است ما در مركز یك پروژه عملیات روانی قرار داریم.
این كارشناس مسائل هسته‌ای افزود: در واقع تحلیل مشترك آمریكا و اسراییل این است كه برنامه هسته‌ای ایران در اثر تحولات خاورمیانه به لحاظ سیاسی، رسانه‌ای و دیپلماتیك به حاشیه رفته و پروژه آمریكا و اسرائیل درباره تبدیل كردن برنامه هسته‌ای ایران به عنوان اولین تهدید امنیتی در خاورمیانه پروژه‌ای است كه حدود یك دهه آن را پیگیری می‌كنند و صدمه دیده و امروز هیچ كس نمی‌پذیرد كه با وجود تحولات پرشتاب در خاورمیانه برنامه هسته‌ای ایران اولین تهدید ژئوپلتیك برای غرب است.

* بیداری اسلامی منافع اسرائیل و آمریكا را به خطر انداخته است

محمدی گفت: واضح است كه تهدید اول، تحولات منطقه و به خطر افتادن منافع حیاتی اسرائیل و آمریكا در منطقه در اثر تحرك مردم خاورمیانه و بیداری اسلامی است به عقیده من یك سناریویی برای بازگرداندن برنامه هسته‌ای ایران به مركز توجهات وجود دارد كه هدفش این است كه با بزرگنمایی تهدید ناشی از برنامه هسته‌ای ایران، این برنامه را در قیاس با تحولات منطقه امر خطرناك‌تری جلوه دهد، اختلافی كه الان بین نتانتاهو و داگان وجود دارد هم این است كه نتانیاهو معتقد است برنامه هسته‌ای ایران خطر اول در خاورمیانه است اما داگان در مصاحبه‌های خود مرتباً تأكید می‌كند كه در قیاس با تحولات منطقه خطر برنامه هسته‌ای ایران بسیار اندك است، در واقع این نظم جدید سیاسی در خاورمیانه به ویژه در مصر است كه برای اسرائیل یك خطر محسوب می‌شود.

* رسانه‌های داخلی احتیاط بیشتری به خرج دهند

این كارشناس مسائل هسته‌ای تأكید كرد كه رسانه‌های ما باید در انتشار اخبار منابع غربی احتیاط بیشتری به خرج دهند برای اینكه منابع غربی سعی می‌كنند از اخبار قدیمی نتایج جدیدی بگیرند.
وی یادآور شد: نكته مهم دیگر این است كه اگر ادبیات منابع غربی در 6 ماه گذشته درباره ایران را رصد كنیم حاكی از این است كه منابع غربی مكرراً تأكید كردند برنامه ایران در اثر مجموعه‌ای از عملیات اطلاعاتی كه روی آن انجام شده بویژه ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و ویروس استاكس‌نت كندتر شده و حتی جامعه اطلاعاتی غرب سعی كرد از این موضوع برای خود یك دستاورد بسازد.

* غرب ادعاهای خود را پس می‌گیرد

محمدی اضافه كرد: امروز منابع غربی ناچار شدند ادعاهای قبلی را پس بگیرند و تأكید می‌كنند كه برنامه هسته‌ای ایران نه فقط كند نشده بلكه در آستانه سرعت گرفتن نیز قرار دارد و صرف نظر از جنبه عملیات روانی، این نكته نیز مهم است كه طرف غربی در حال اعتراف به این نكته است كه مجموعه پروژه‌های عملیات اطلاعاتی علیه برنامه هسته‌ای ایران هیچ تاثیری بر سرعت این فعالیت‌ها نداشته و ایران به لحاظ فنی توانسته بر مجموعه پروژه‌ها غلبه كند و در آستانه تصمیم‌گیری‌های جدید در برنامه خود قرار دارد.
وی گفت: بهترین شاهد این است كه ثابت كند عملیات اطلاعات پایه مثل تحریم به عنوان یك گزینه برای كند كردن برنامه هسته‌ای ایران یا تغییر محاسبات ایران درباره برنامه هسته‌ای ناكارآمد است و این اعترافی است كه باید در ذیل عملیات روانی به آن توجه شود.
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی