آخرین مطالب

بی اثربودن چماق غربی در مقابل استقامت هسته ای ایران

خبرگزاری فارس: تنها راه پیش رو در مقابل غرب برای كند كردن برنامه هسته ای ایران،استفاده از حملات نامتقارن با ضرب كمتر و با ماهیت كاملا سخت است.


به گزارش فارس، به نظر می رسد، تقابل ایران و جبهه غرب به سركردگی آمریكا و اسراییل بر سر موضوع هسته ای در حال نزدیك شدن به نقطه حساسی است.ین كشمكش چند ساله از سویی در حال تبدیل شدن به یك موضوع فرسایشی و غیرقابل حل برای غرب است و در مقابل ایران را نیز آماج تحریم های گوناگون اقتصادی و مالی قرار داده است.
اما نكته مهمی كه در این بین قابل توجه است، عدم تغییر راهبرد اصلی غرب در برخورد با این مساله هسته ای ایران است.

*چماق غربی در مقابل استقامت هسته ای ایران

كشورهای غربی همچنان بر این باورند كه ایران به دلیل واقع شدن در منطقه حساس خاورمیانه كه تركیبی بغرنج از مسائل قومی، مذهبی و دینی و اقتصادی و غیر قابل انعطاف بودن نظام حاكم بر آن در مقابل خواسته های آمریكا شایستگی و صلاحیت لازم برای دسترسی به تكنولوژی هسته ای ندارد و در مقابل ایران نیزنشان داده است، هر گونه توافقی كه مستلزم زیر پا گذاشتن حقوق هسته ای خود باشد، را رد خواهد كرد.
غرب نیز در مقابل برای تحمیل خواسته های خود عملا تنها راهبرد هویچ و چماق را طی چند سال گذشته دنبال كرده است.
هویج هایی به شكل مشوق های اقتصادی و چماق هایی در قالب تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد كه تاكنون در سه قطعنامه مختلف در ابعاد مختلف بر ایران تحمیل شده است. اما واقعیت تنها نشان از بی اثربودن چماق غربی در مقابل استقامت هسته ای ایران است.

*ضرب چماق ها باید بیشتر شود

گزارش های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در طول چند سال گذشته تنها نشان از پیشرفت نه چندان سریع اما مداوم ایران دارد و به نظر می رسد تحریم های غرب علیه برنامه هسته ای ایران برای جلوگیری از دسترسی دانشمندان ایران به قابلیت های فنی نتیجه معكوس داشته است.
ذخایر اورانیوم سه و نیم درصد و بیست درصد ایران كه پس از امتناع كشورهای غربی برای تحویل سوخت مورد نیاز راكتور تحقیقاتی تهران كار تولید آن آغاز شده است، به طور مرتب در حال افزایش است و كار نصب نسل جدید سانتریفیوژهای هسته ای نیز آغاز شده است.
به طور حتم در چنین وضعیتی غرب راه دیگری جزسنگین تركردن ضرب چماق هایش نخواهد داشت. تبعات هر گونه حمله مستقیم نظامی به تاسیسات هسته ای ایران برای غرب و اسراییل در منطقه غیر قابل پیش بینی و تحمل است و از این رو به نظر می رسد تنها راه پیش رو در مقابل غرب برای كند كردن برنامه هسته ای استفاده از حملات نامتقارن با ضرب كمتر و با ماهیت كاملا سخت است.

* استاكس نت و نیرنگ انگلیسی

شاید اولین مقام غربی كه بر ضرورت رهیافت امنیتی- اطلاعاتی غرب در مقابل برنامه هسته ای ایران و ناكافی بودن دیپلماسی تاكید كرد، سرجان "ساورز " رییس دستگاه اطلاعاتی و امنیتی بریتانیا بود.
ساورز در اولین حضور خود در جمع سردبیران رسانه های انگلیسی با چنین سخنانی عملا راهبرد بعدی غرب را برای نبرد سخت تر با برنامه هسته ای ایران را نشان داد.
در حقیقت آغاز چنین برنامه ای از مدت های قبل كلید خورده بود و شاید بارزترین محصول آن ویروس كامپیوتری به نام "استاكس نت " بود.
استاكس نت كه لقب پیشرفته ترین سلاح سایبری قرن را به دوش می كشد، از سوی واحد 8200 سازمان اطلاعات نظامی اسراییل به رهبری آموس یادلین برای ایجاد اختلال در سیستم های هدایت و كنترل تاسیسات هسته ای ایران موسوم به اسكادا طراحی و ساخته شد.
گرچه به نظر می رسد تاثیر این سلاح سایبری بر تاسیسات هسته ای ایران موقتی بوده است، اما محافل اسراییلی مدعی از كار افتادن 900 سانتریفیوژ در نطنز و به وجود آمدن یك تاخیر چند ماهه در راه اندازی نیروگاه هسته ای بوشهر هستند.
اما آیا غرب و دركنار اسراییل تنها به این راهكار قناعت خواهند كرد.

*موساد، دانشمندكش حرفه ای غرب

موساد طی چند ده سال فعالیت مداوم خود سابقه ترور بسیاری از دانشمند عربی و اسلامی به خصوص در عرصه هسته ای همچون یحیی امین المشد(دانشمند مصری)، سمیره موسی (دانشمند هسته ای مصر)، سمیر نجیب (دكترای فیزیك هسته ای)،‌ نبیل القلینی (دكترای فیزیك هسته ای)، نبیل احمد فلیفل (دانشمند هسته ای فلسطین)، دكتر مصطفی علی مشرفه را در كارنامه خود دارد. از این رو به كار گرفتن چنین راهبردی در مقابله با برنامه هسته ای ایران كه خطری مهم علیه موجودیت این رژیم محسوب می شود، به هیچ عنوان دور از انتظار نیست.

*خون به پا می شود

اولین گمانه زنی ها درباره ترور دانشمندان ایران زمانی مطرح شد كه اردشیر حسین پور در سال 2007 به طرز مشكوكی در خوابگاه دانشگاه شیراز به دلیل گازگرفتگی درگذشت.
بعدها وی به عنوان یكی از محققان برنامه هسته ای ایران و از طراحان سانتریفیوژهای ایرانی معرفی شد و روزنامه ساندی تایمز و برخی سایت‌های خبری متعلق به كارشناسان اطلاعاتی در آمریكا از جمله مركز سایت خبری اطلاعاتی استراتفورد به بررسی مرگ وی پرداختند. به نوشته این رسانه‌ها وی توسط سازمان اطلاعات اسرائیل (موساد) بوسیله گاز رادیو اكتیو مسموم و ترور شده‌است.
اما چنین گمانه زنی هایی با تكذیب مقامات ایرانی روبه رو شد. اما ترور بعدی هیچ جای شبهه ای درباره تلاش موساد برای ترور دانشمندان ایرانی باقی نگداشت.
مسعود علی محمدی كه یكی ازدانشمندان فیزیك هسته ای در مقابل درب منزل خود و با یك بمب كنترل از راه دور ترور شد. همه چیز از آغز یك توطئه خبر می داد.

*هدف اول:توان غنی سازی ایران

بعدها با دستگیری جوانی به نام جمالی وش كه مجری عملیات ترور "علی محمدی " از سوی دستگاه های امنیتی ایران ترور دانشمندان ایرانی تبدیل به یك خطر واقعی برای پیشرفت هسته ای ایران شد.
اما موج ضربات دیگری نیز در راه بودند.
در پاییز سال 2010 دو انفجار پیاپی مناطق شمالی تهران را لرزاند. بعد ها رسانه های ایرانی از كشته شدن یكی از دانشمندان ایران به نام شهریاری و زخمی شدن كی دیگر به نام عباس خبر دادند.
شهریاری ریاست كمیته محاسبات كد های هسته ایران و عباسی از متخصصان جداسازی ایزوتوپ در مجموعه هسته ای ایران بود.
به نظر می رسد در مرحله اول اولویت انتخاب اهداف تروریستی برای دستگاه های جاسوسی غرب هدف گیری توان تولید غنی سازی ایران بوده است.
غرب و اسراییل این امید را داشتند كه با ترور این دانشمندان همكاران ایرانی آن ها ازادامه كار بر تاسیسات هسته ای منصرف شوند و حداقل در توسعه تاسیسات غنی سازی این كشورها خللی به وجود آید.
در مقابل نیز ایران نیز چتر حفاظتی خود را بر سر مسئولان هسته ای خود تقویت كرد و مسئولیت این كار سپاه امنیت و حفاظت سپاه پاسداران سپرد. اما به نظر نمی رسید كه جبهه مقابل ایران نیز دست رو دست گذاشته باشد.

*دایره ترور گسترده تر می شود

ترور فریدون رضایی نژاد اگرچه با توجه به استراتژی دنباله دار غرب در حذف فیزیكی دانشمندان ایرانی چندان غیر منتظره نبود اما نشان از تغییر راهبردی در انتخاب اهداف موساد و دستگاه های جاسوسی غرب داشت.
رضایی نژاد كه از همكاران علمی وزارت دفاع ایران و دانشگاه خواجه نصیر محسوب می شد به نظر ارتباطی با برنامه هسته ای ایران نداشت. وی در مقطع دكتری در رشته برق قدرت در حال فعالیت بود. از این رو بر قاعده ترور وی نباید در این راهبرد گنجانده شود. اما در مقابل توان هسته ایران در چند سال گذشته تفاوت ماهوی كرده است.
ایران با غنی سازی بیست درصدی اورانیوم به شدت به خطوط قرمز غرب نزدیك شده است. ادعای نهادهای غربی حاكی از تلاش ایران برای بدست آوردن توان ساخت بمب هسته ای در كمترین زمان ممكن است.


*جبهه نبرد گسترده می شود

با توجه به عبور ایران از نقطه غیرقابل بی بازگشت در فناوری غنی سازی نوك پیكان حملات تروریستی تمام دانشمندان دفاعی ایران را در بر خواهد گرفت.
تمام كسانی كه به هر عنوانی فعالیت آن ها ظن به كار گیری در یك برنامه تسلیحاتی را از سوی دستگاه های اطلاعاتی غرب و اسراییل را برانگیزد، در لیست ترور قرار خواهند گرفت.
چنین احتمالی كه با توجه به ترور رضایی نژاد به واقعیت بسیار نزدیك است، نیاز به توجه دقیق تر دستگاه های امنیتی به اهدافی است كه حالا جبهه آن بسیار وسیع تر از گذشته به نظر می رسد.
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی