آخرین مطالب

غنی سازی 20 درصدی اورانیوم در ایران چرا و چگونه آغاز شد؟

خبرگزاری فارس: اورانیوم 20 درصد غنی شده، چیست كه اعلام یك خبر درخصوص 3 برابر شدن ظرفیت تولید آن در ایران، باعث شد مجددا جنجالی درباره آن به راه بیفتد؟انتشار خبری توسط مسوولان هسته‌ای ایران مبنی بر 3 برابر شدن میزان تولید اورانیوم باغنای 20 درصد باعث شد تا برخی رسانه‌های غربی با شیطنت خاصی، ‌این‌گونه عنوان كنند كه ایران قصد انجام غنی‌سازی بالاتر از 20 درصد را دارد. بعد از آن‌كه فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان این‌كه "تولید غنی‌سازی 20 درصد را 3 برابر می‌كنیم " و از نصب زنجیره 164‌تایی سانتریفیوژهای نسل جدید خبر داد، ‌اتحادیه اروپا و حتی آمریكا با صدور بیانیه‌هایی به انتقاد از این اقدام ایران پرداختند. آنان همچنین به انتقال فرآیند غنی‌سازی از تاسیسات نطنز به سایت فردو در نزدیكی قم كه قرار است تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار گیرد، ‌واكنش نشان داده و ضمن ابراز نگرانی از این اقدام، مدعی شدند چنین اقداماتی به معنی تشدید سرپیچی ایران از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است.
در بیانیه اتحادیه اروپا كه هفته گذشته توسط سفیر مجارستان در شورای حكام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرائت شد، همچنین از همكاری نكردن ایران با آژانس ابراز نگرانی عمیق شده بود.
تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریكا نیز بار دیگر مدعی شد كشورش درمورد مقاصد ایران از برنامه هسته‌ای نگران است.
وی با طرح اتهاماتی علیه ایران اعلام كرد: این تصمیم به این معناست كه ایران مقدار بیشتری از اورانیوم 20 درصد غنی‌شده ذخیره می‌كند، بدون آن‌كه در فاصله كوتاه‌مدتی، آن را استفاده كند.
ویتور با این ادعا كه "این اقدامات تحریك‌كننده است و به فضای اعتمادسازی كمكی نمی‌كند " گفت: از ایران می‌خواهیم كه در تصمیم خود بازنگری كند و به وظایف بین‌المللی خود بدون درنگ احترام بگذارد.
كاخ سفید در حالی از برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران كه به اذعان آژانس هیچ نشانه‌ای از انحراف در آن به چشم نخورده است، ابراز نگرانی می‌كند كه متحد آن در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی هم‌اكنون بیش از 200 كلاهك اتمی دارد و برنامه اتمی خود را از نظارت آژانس دور نگاه داشته است.
از سوی دیگر برخی تحلیلگران خارجی چنین ادعا كرده‌اند كه ایران با سرعت بخشیدن به برنامه هسته‌ای‌اش در حقیقت در مسیر دفاع از تاسیسات خود در مقابل حملات احتمالی آمریكا و رژیم صهیونیستی قرار گرفته است. در سوی دیگر این ترازو هم تحلیلگرانی نشسته‌اند كه ادعا می‌كنند ایران سرعت تولید و غنی سازی اورانیوم خود را افزایش داده تا بتواند در شرایطی كه وادار به توقف غنی‌سازی اورانیوم شود، میزان ذخیره اورانیومی‌خود را بالا برده باشد.
با این حال، طرح چنین اظهاراتی از سوی كشورهای غربی و هجمه رسانه‌ای كه علیه ایران به راه افتاد، باعث شد علی‌اكبر صالحی، وزیر خارجه كشورمان نسبت به این مسائل واكنش نشان دهد و طی سخنانی به تصحیح برداشت غربی‌ها بپردازد؛ برداشتی كه ناشی از نیت خوانی همیشگی و مغرضانه آنان از برنامه‌های هسته‌ای ایران بوده است.
اگر چه مشخص بود ایران می‌گوید ظرفیت غنی‌سازی 20 درصدی خود را می‌خواهد 3 برابر كند نه درصد غنای آن را اما اظهارات غربی‌ها و تحلیل‌های آنها موجب شد وزیر امور خارجه توضیحاتی درباره انتقال غنی‌سازی20 درصد نطنز به فردو و 3 برابر شدن تولید آن ارائه كند. وی موضوع غنی‌سازی بیش از20 درصد در ایران را تكذیب كرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران هر میزان غنی‌سازی داشته باشد، آن را اعلام می‌كند.وزیر امور خارجه در حاشیه چهارمین اجلاس وزیران محیط زیست كشورهای عضو اكو كه 19 خرداد در تهران برگزار شد، با بیان این‌كه ما هر فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشیم، قطعا آن را اعلام خواهیم كرد، افزود: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب آژانس عمل می‌كند و اگر حرف و حدیثی غیراز این باشد، كذب است.
صالحی در عین حال تأكید كرد: انتـــقال غنی‌سازی20 درصد نطنز به فردو نیز به اطلاع آژانس رسیده و جمهوری اسلامی ایران قبلا این موضوع را اعلام كرده بود.

اورانیوم 20 درصد؛ از خرید تا تولید در داخل
اما اورانیوم 20 درصد غنی شده، چیست كه اعلام یك خبر درخصوص 3 برابر شدن ظرفیت تولید آن در ایران، باعث شد مجددا جنجالی درباره آن به راه بیفتد؟
ایران اورانیوم غنی شده 20 درصد را برای تولید رادیو دارو نیاز دارد. اصولا اورانیوم غنی شده برای مصارف نظامی باید به غنای حدود 80 تا 90 درصد برسد. نیت‌خوانی جهت‌دار غربی‌ها بر این مبناست كه اگر ایران اورانیوم را تا 20 درصد غنی كند، بیش از آن را هم می‌تواند و این خطرناك است و این درست به این می‌ماند كه بگوییم اگر كسی استاد فیزیك شود، شاید بتواند كار‌های بدی هم انجام دهد. جالب این كه كشورهای مدعی در این بحث برسابقه بد خود در استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای و ضمانت‌های موجود و تعهد ایران به قواعد آژانس چشم فرو می بندند. در حقیقت آنچه باعث شده است ایران نیاز به اورانیوم 20 درصد غنی شده داشته باشد، رآكتورتحقیقاتی تهران است؛ رآكتوری كه در سال 1967 توسط ایالات متحده آمریكا در مركز تحقیقات اتمی تهران ساخته شد.
هسته مركزی این رآكتور در عمق 8 متری استخری با ظرفیت 500 هزار لیتر قرار دارد كه از آب آشامیدنی تهران تأمین می‌شود. این رآكتور علاوه بر امور تحقیقاتی، در امور پزشكی نیز كاربرد دارد و تولیدات آن برای بیماران خاص استفاده می‌شود. در سال 1987 ایران قراردادی با آرژانتین برای تغییر هسته رآكتور و تغییر سوخت آن از اورانیوم 93 درصد به اورانیوم 20 درصد غنی شده امضا كرد.
ارزش این قرارداد 5/5 میلیون دلار بود و پس از آن نیز آرژانتین نزدیك به 116 كیلوگرم اورانیوم 20 درصد برای ایران فراهم كرد.اینك این سوخت در آستانه تمام شدن است برای همین مقامات مسوول كشور از حدود 3 سال قبل درصدد تهیه اورانیوم 20 درصد و جایگزین كردن آن به عنوان سوخت تازه رآكتور بوده‌اند.
تهیه این سوخت یك امر طبیعی و ساده‌ است كه در كشورهای دنیا انجام می‌شود و ایران نیز در دوره دفاع مقدس، در شرایطی كه درگیر جنگ تحمیلی بود توانست بسادگی این سوخت را از طریق آرژانتین تهیه كند اما از وقتی كه برنامه‌های هسته‌ای ایران دچار مسائل سیاسی شده و غرب با نگاهی كاملا سیاسی و نه فنی با آن برخورد كرد، ‌خرید این سوخت نیز به معضلی برای طرفین تبدیل شده است.
از این‌رو تهران ابتدا درصدد خرید اورانیوم 20 درصد غنی شده در بازارهای جهانی برآمد، اما اعمال فشار غرب بر این روند باعث شد تا تهیه سوخت رآكتور تهران با مشكل مواجه شود. به این‌گونه كه غرب خواستار مبادله اورانیوم‌های غنی شده ضعیف ایران با اورانیوم 20 درصد شد. این طرح ابتدا مخالفت تهران را در پی داشت چرا كه براساس آن تهران باید بیش از 1000 كیلوگرم اورانیوم 3/5 درصد غنی شده خود را به روسیه منتقل می‌كرد تا یك سال بعد، 120 كیلوگرم اورانیوم 20 درصد غنی شده را از گروه وین (‌شامل فرانسه، ‌روسیه و آمریكا) دریافت كند. ایران با این طرح مخالفت كرد و در نهایت با تغییراتی كه پیشنهاد شد و با پادرمیانی برزیل و تركیه، قرار شد ایران اورانیوم خود را با درصد غنای پایین در قبال دریافت اورانیوم با درصد غنای 20 درصد به تركیه ارسال كند.
اما این طرح نیز به‌رغم توافق‌نامه سه‌جانبه‌ای كه بین ایران، ‌برزیل و تركیه منعقد شد و رضایت طرفین معامله را هم با خود به همراه داشت، ‌در میانه راه با مخالفت آمریكا و متحدینش روبه‌رو شد و سرانجام ‌ماجرای تهیه سوخت رآكتور تهران از طریق مبادله، بلاتكلیف باقی ماند. اینك ایران مانده بود و نیازی كه رآكتورش به اورانیوم 20 درصد غنی شده برای امور پزشكی دارد. برای همین است كه می‌بایست فكری برای آن و نجات جان بیمارانی بكند كه زنده ماندنشان وابسته به ادامه فعالیت این رآكتور است، لذا درصدد تهیه سوخت آن یعنی 120 كیلوگرم اورانیوم 20 درصد غنی شده برآمد زیرا آن‌طور كه به نظر می‌آید، تهران باید خودش هم آن را تامین كند.
به گفته علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی،‌ حدود 50 كیلوگرم از این مقدار توسط دانشمندان هسته‌ای كشورمان تولید شده كه این موضوع به تایید بازرسان آژانس اتمی هم رسیده است. به این ترتیب هنوز باید تولیدات اورانیوم 20 درصدی ادامه باید و این روند تسریع شود.

عدم تأمین اورانیوم رآكتور تحقیقاتی تهران توسط گروه وین باعث شده است تا به تولید بیشتر اورانیوم با غنای
20 درصد نیاز داشته باشیم و طرح كنونی ایران برای تسریع بخشیدن به تولیدات اورانیوم با غنای 20 درصد با هدف تأمین سوخت برای رآكتور هسته‌ای تهران است كه این خود جلوه‌ای از توانمندی دانشمندان و صیانت و اعمال حقوق هسته‌ای ملت به شمار می‌رود.
3 برابر شدن تولیدات غنی‌سازی اورانیوم با غنای 20 درصد،‌طرحی است كه ایران به تازگی آن را اعلام كرده و پاسخی است به اعضای گروه وین یعنی كشورهای فرانسه، روسیه و آمریكا كه با ایجاد دست‌انداز در مسیر برنامه‌های هسته‌ای ایران، نشان داده‌اند كه نمی‌خواهند بن‌بست ایجاد شده در این مسیر را رفع كنند.
در هر حال آنچه در این تولید مشخص است، ادامه همكاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و تاكیدی كه مقامات كشورمان در این باره دارند.
البته ایران گفته است اگر بتواند سوخت این نیروگاه را خریداری كند از غنی‌سازی 20 درصدی اورانیوم دست خواهد كشید، چرا كه صرفه اقتصادی با خرید اورانیوم 20 درصد به عنوان سوخت رآكتور تهران است. اما آنچه مشخص است این‌كه غرب حاضر نیست تعاملی منطقی و البته خارج از مسائل سیاسی با ایران در این زمینه داشته باشد. پس كاملا طبیعی است كه ایران منتظر گشایشی از سوی غرب نباشد و خود آستین همت برای تولید این سوخت را بالا بزند؛ كاری كه در حال حاضر صورت گرفته و در حال انجام است و نیت‌خوانی‌های مغرضانه طرف‌های غربی هم نتوانسته و نمی‌تواند آن را متوقف كند، چرا كه ایران یك كشور مستقل در جهان محسوب می‌شود و همین استقلال و مقاومت مدبرانه و اعمال حقوق قانونی كشور در حوزه‌های مختلف است كه امروز ایران را به الگویی در میان كشورهای منطقه و دنیا نزد نخبگان و آحاد مردم كشورها تبدیل ساخته است.

نویسنده : مریم جمشیدی

منبع : روزنامه جام جم 1390/03/29
ارسال نظر برای این مطلب

حیف چه بودیم وچه شدیم
بر وضعیت موجود بنگر

عزیزان انرژی هسته ای که از رابطه با آمریکا و یگر ابر قدرت ها بدست آید هیچ دردی از دردهای مردم ما را دوا نمی کند.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی