آخرین مطالب

آژانس انرژی اتمی: هیچ ماده هسته ای از تاسیسات نطنز خارج نشده است

 
آژانس انرژی اتمی: هیچ ماده هسته ای از تاسیسات نطنز خارج نشده است
تهران - آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه با انتشار بیانیه ای ، هرگونه سوء استفاده غرب از گزارش اخیر این سازمان درباره برنامه هسته ای ایران را ناموجه و بی اساس دانست.
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ضمن انتشار بخشهایی از بیانیه سخنگوی آژانس نوشت: گزارش اخیر آژانس که روز پنجشنبه گذشته منتشر شد، حاکی از آن است که ذخایر اورانیوم با سطح غنی شدگی پایین ایران (LEU) از ماه نوامبر تا کنون با افزایشی محسوس به یک هزار و 10 کیلوگرم رسیده است.
این رقم بر اساس مقادیر ثبت شده توسط بررسی آژانس از ذخایر ایران در ماه نوامبر به دست آمده است. رقم حاصل از بررسی های آژانس در ماه نوامبر حدود یک سوم بیش از مقداری بود که ایران به بازرسان آژانس اطلاع داده بود.
به گزارش ایرنا، در حالی که این موضوع دستمایه سوء استفاده برخی رسانه های غربی در سیاهنمایی تکراری علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران قرار گرفته است، ملیسا فلمینگ سخنگوی آژانس روز یکشنبه تصریح کرد: آژانس هیچ دلیل و مدرکی ندارد که نشان دهد برآوردهای مقدار "اورانیوم با سطح غنی شدگی پایین" تولید شده در تاسیسات "نطنز" ، یک اشتباه عمدی از سوی ایران باشد.
فلمینگ افزود: در مراحل اولیه راه اندازی چنین تاسیساتی ، پیشاپیش نمی توان مشخص کرد که تاسیسات در عمل چگونه کار خواهد کرد و از این رو وجود چنین اختلافهایی در برآوردها بخشی تفکیک ناپذیر از این فرایند است.
سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه تصریح کرد: ایران درباره این موضوع همکاری خوبی داشته و برای بهبود برآوردهای آینده تلاش خواهد کرد.
وی تاکید کرد: به دلیل قرار داشتن تاسیسات نظنز زیر نظارت تصویری آژانس و همچنین مهر و موم بودن مواد هسته ای، امکان هیچگونه جابجا شدن مواد هسته ای از این تاسیسات بدون آگاهی آژانس وجود نداشته است.
سخنگوی آژانس گفت: برآورد میزان تولید اورانیوم غنی شده، بر اساس پیش بینی های اپراتور از چگونگی فعالیت کارخانه استوار است و این برآوردها مربوط به بیانیه های رسمی کشور (ایران) نیست.
خبرگزاری رویترز افزود: رقم راستی آزمایی شده مربوط به میزان تولیدی اورانیوم با سطح غنی شدگی پایین، بر اساس بررسی ها و بازرسی های آژانس از ذخایر اورانیوم استوار است که بازرسان آژانس سالی یک بار انجام می دهند.
برخی تحلیلگران آمریکایی می گویند که ندرت انجام این بررسی های آژانس به این معنا است که این خطر از لحاظ نظری وجود دارد که هرگونه جابجا شدن اورانیوم با سطح غنی شدگی پایین به یک تاسیسات اعلام نشده احتمالی برای فرآوری مجدد آن به اورانیوم با سطح غنی شدگی بالا، بسرعت مورد توجه آژانس قرار نگیرد.
دیوید آلبرایت رییس "موسسه علوم و امنیت بین المللی" در واشنگتن، گفت: در حالی که ذخایر اورانیوم با سطح غنی شدگی پایین ایران افزایش می باید، ضروری خواهد بود که آژانس کار بررسی ذخایر ایران را به دفعات بیشتری انجام دهد.
این در حالی است که "علی اصغر سلطانیه" نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش روز پنجشنبه "محمد البرادعی" مدیرکل آژانس را درباره برنامه هسته ای ایران، فاقد "مطلبی جدید" دانست و تاکید کرد که ایران در چارچوب تعهدات حقوقی و مطابق با پادمان و پیمان "ان.پی.تی" با آژانس همکاری می کند.
در بند سوم گزارش اخیر آژانس درباره برنامه هسته ای ایران آمده است: آژانس ارزیابی خود را از راستی آزمایی ذخایر فیزیکی (PIV) که در روزهای 24 تا 26 نوامبر 2008 ( چهارم تا ششم آذر ماه)‌ انجام شده است، نهایی کرده و به این نتیجه رسیده است که ذخایر فیزیکی طبق اعلام ایران با نتایج راستی آزمایی آژانس مطابقت داشته و تردیدهای موجود درباره سنجش و ارزیابی
در کارخانجات غنی سازی در این مقیاس طبیعی است.
آژانس در گزارش خود افزود:‌ تا 17 نوامبر 2008 (27 آبان ماه)‌، ‌در مجموع 839 کیلوگرم هگزافلوراید اورانیوم با سطح غنی شدگی پایین تولید شده است. ایران همچنین برآورد کرده است که بین 18 نوامبر 2008 و 31 ژانویه 2009 (28 آبان تا 12 بهمن 87)‌،‌ 171 کیلوگرم دیگر هگزافلوراید اورانیوم با سطح غنی شدگی پایین تولید کرده است. مواد هسته ای در کارخانه غنی سازی سوخت و همچنین تمام آبشارهای سانتریفوژ نصب شده، تحت مراقبت و نظارت آژانس قرار دارد.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی