آخرین مطالب

شرحی دیگر از نطنز

نَطَنز از شهرهای تاریخی و مرکزی ایران است،که در استان اصفهان واقع و در میانه راه کاشان اصفهان و در دامنه رشته کوه کرکس می باشد.

شهرستان نطنز از توابع استان اصفهان و در فاصله 120 کیلومتری مرکز استان اصفهان قرار گرفته است. این شهرستان با وسعتی بالغ بر 3397 کیلومتر مربع، بین شهرستان های آران و بیدگل و کاشان از شمال، و اصفهان از جنوب قرار دارد. ارتفاع شهرستان از سطح دریا 1600 متر و در مجاورت کویر مرکزی ایران قرار گرفته است. قدمت این منطقه به دوره پیش از اسلام بر می گردد.
مهمترین یادگارهای این شهر؛ مسجد جامع، خانقاه و آرامگاه شیخ عبدالصمد هستند. این شهرستان به لحاظ قرار گرفتن در مسیر کاشان به اصفهان می تواند گردشگران بسیاری را جذب نماید. از برجسته ترین امتیازات این شهرستان؛ آب و هوای لطیف و پاک آن است که نطنز را به صورت مرواریدی سبز و پناهگاهی در برابر بیابان های گرم و سوزان کویر درآورده است. این لطافت در اکثر مناطق آن به خصوص در منطقه کوهستانی که با پوششی از سبزه زاران و چشمه سارها و بیشه ها احاطه شده بیشتر به چشم می خورد. کوه کرکس که از جمله کوه های مرکزی ایران است که با ارتفاع 3895 متر در این شهرستان واقع شده است.

نطنز در سالهای اخیر به دلیل احداث تاسیسات غنی سازی اورانیوم در آن علاوه بر اینکه در سطح کشور بسیار معروف تر شده است؛ برای جهانیان؛ خاصه کسانی که به مسائل انرژی هسته ای ایران علاقه مند هستند به نامی آشنا تبدیل گشته است.

این شهرستان در موقعیت جغرافیایی 51 درجه و 54 دقیقه و 30 ثانیه طول جغرافیایی و 33 درجه و 32 دقیقه و 30 ثانیه عرض جغرافیایی از سمت شمال به شهرستان آران و بیدگل و کاشان و از جنوب به شهرستان اصفهان از مشرق به شهرستان اردستان و از مغرب به شهرستان برخوار و میمه محدود است.

شهرستان نطنز با مجموعه ای کم نظیر از آثار باستانی و زیبائیهای طبیعی یکی از شهرهای سرسبز و دیدنی ایران محسوب میشود که همه ساله مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد.
شهرستان نطنز چون مرواریدی سبز در ساحل کویر مرکزی ایران چون نگینی می درخشد و به لحاظ سرسبز و کوهستانی بودن، مرکز شهرستان و بخش مرکزی به باغ شهر معروف می باشد و به همین دلیل سالیان دراز مامن امن کاروانیانی بوده که به عزم سیاحت و زیارت و تجارت از این شهر عبور کرده و از نعمتهای خدادادی آن متنعم گردیده اند.
چشمه سارهای جاری و آب و هوای مطبوع و مطلوب آن به همراه مهمان نوازی و خونگرمی مردم این خطه که خصیصه مشترک مردم ایران زمین میباشد موجبات آسایش خاطر و آرامش سیاحان و گردشگران را فراهم نموده است.
از خصوصیات بارز مردم این شهرستان ایمان و اعتقاد قلبی و عمیق و سخت کوشی می باشد که آثار به جا مانده از پیشینیان گویای این مطلب می باشد.

شهرستان نطنز با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی دارای سه نوع آب و هوا می باشد.
کوهستانی، معتدل و گرم و خشک که این خصوصیت شهرستان را از دیگر شهرهای مجاور متمایز نموده است. در منطقه کوهپایه ای شامل دهستانهای کرکس، طرقرود و برزرود به دلیل قرار گرفتن در ذامنه های کوه کرکس دارای آب و هوائی کوهستانی و دلنشین و با دره های سرسبز و باصفا و انواع میوه های سردرختی که گلابی آن شهره آفاق می باشد و به تحفه نطنز معروف است.
شهر نطنز دارای آب و هوائی معتدل و فرح بخش می باشد که به دلیل وجود باغات متعدد و فضای سبز به باغ شهر معروف است.
مناطق بادرود و دو دهستان امامزاده و خالدآباد که در حاشیه مرکزی ایران قرار گرفته دارای آب و هوائی گرم و خشک می باشد که انواع صیفی جات شامل خیار، خربزه، هندوانه، طالبی، گرمک و محصولات کشاورزی شامل گندم، جو، حبوبات و پسته می باشد. از مهمترین محصولات درختی منطقه بادرود انار می باشد که به یاقوت سرخ معروف است و شهرت جهانی داشته و به تعدادی از کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا صادر می شود.
وجود امامزادگان واجب التعظیم، محمد و آقا علی عباس (ع) از فرزندان امام موسی کاظم (ع) که همچون گوهری درخشان در قلب کویر می درخشد زیبایی و لطافت خاصی به منطقه کویری بادرود بخشیده است و شهرت کشوری یافته و از اقصی نقاط میهن اسلامی زائرین و گردشگران و ارادتمندان به ائمه اطهار (ع) سراسیمه به زیارت این بزرگواران آمده و از فیض وجود این بزرگواران بهره مند می گردند.
شهرستان نطنز در سال 1336 شمسی دارای فرمانداری مستقل گردیده و در حال حاضر شهرستان از دو بخش تشکیل گردیده بخش مرکزی شامل شهر نطنز و سه دهستان به نامهای کرکس، طرقرود و برزرود و بخش امامزاده شامل شهرهای بادرود و خالدآباد و دو دهستان به نامهای دهستان امامزاده و خالدآباد.
جمعیت شهرستان نطنز در سال 1310، 68000 نفر بوده و در حال حاضر بیش از 40000 نفر جمعیت دارد که به دلیل وجود خشکسالی های متعدد چند سال گذشته باعث مهاجرت بی رویه به شهر های بزرگ از جمله تهران شده است. این معضل با دور اندیشی و برنامه ریزی های انجام شده در چند سال اخیر به محوریت فرمانداری و ایجاد دو شهرک صنعتی در جوار شهر نطنز و دو ناحیه صنعتی در منطقه بادرود و یک منطقه صنعتی در طرقرود باعث جذب سرمایه و ایجاد کارگاههای صنعتی بزرگ و کوچک نه تنها روند مهاجرت را کند نموده بلکه مهاجرت متوقف گردیده و بعضا تعدادی از مهاجرین به شهرستان برگشته و مشغول فعالیت گردیده اند.
از برجسته ترین امتیازات این شهرستان آب و هوای لطیف و پاک آن است که نطنز را به صورت مرواریدی سبز و پناهگاهی در برابر بیابانهای گرم و سوزان کویر درآورده است. این لطافت در اکثر مناطق آن بلاخص در منطقه کوهستانی که با پوششی از سبزه زاران و چشمه سارها و بیشه ها احاطه شده بیشتر به چشم می خورد. کوه کرکس که از جمله کوههای مرکزی ایران است که با ارتفاع 3895 متر در این شهرستان واقع شده است.


جغرافیا

آبادیهای(روستاهای)نطنز در پنج بلوک تشکیل یافته که این بلوکات یا همان رودخانه ها همگی تامین حوزه آبریزی خود را از مجموع کوه های کرکس بدست آورده که بشرح ذیل می باشد:

بـرز رود:

از روستای معروف ابیانه آغاز و بترتیب طره، برز، کمجان، یارند، هنجن

چیمه رود:

شامل روستاهای بیدهند(بیدتند)، فریزهند(فریزند)، تکیه سادات، چیمه، ولوگرد، هنجن

طرق رود:

شامل روستاهای کشه، طار، یحیی آباد، طرق، مزده، نیه، ربط سنگ، رحمت آباد، حسن آباد، تاج آباد، ابیازن، میلاجرد، اسپدان، نسران

باد رود:

متین آباد، فمی، ده آباد، خالدآباد، آقاعلی عباس، باد، اریسمان، خداوندآباد، قلعه گوشه

بلوک مرکزی:

از دو روستای اوره و طامه سرچشمه گرفته و به قصبه مرکزی وارد شده که از آنجا روستاهای پیرامون قصبه مرکزی به دو مسیر منتهی گشته یک مسیر به سمت بادرود شامل روستاهای جاریان،خفر، کندز،دستجرد،جزن،حل آباد و مسیر دیگر که امروزه پیوسته بهمان خیابان اصلی و قدیمی نطنز می باشد شامل روستاهای رهن، وشوشاد، افوشته، ویشته، مزیدآباد، سرشک ریسه میباشد که هرکدام از این محلها دارای ابنیه تاریخی بوده که در قسمت جاذبه های تاریخی بدان پرداخته می شود.
همچنین رودخانه ای در بخش شمالی کوه های کرکس میباشد بنام "لاکژ" که روستای صالح آباد(نی نی) و مزارع لاکژ و عباس آباد و احمد آباد و همچنین کالیجان مشرب از آن می باشند.

توضیحات:

بخش غربی کوه های کرکس دارای رودخانه ای بنام سٌه رود میباشد که شامل روستاهای: سٌه، بیدشک، دهلر، کلهرود می بوده که بعلت بٌعد مسافت با مرکز اداری نطنز به شهرستان میمه ضمیمه گردیده.


آب وهوا

مناطق نطنز بعلت ساختار اقلیمی دارای چندین نوع وضعیت آب و هوائیست، یعنی شامل معتدل کوهستانی و کوهپایه ای و دشت و کویری می باشد، که در نتیجه روستاهای مشرف به دامنه قله های کرکس دارای آب و هوای خنک و معتدل کوهستانی است. خود مرکز شهرستان نطنز دارای آب وهوای معتدل کوهپایه ایست و روستاهای واقع در بخشهای بادرود دارای آب و هوای خشک و گرم می باشد، بطوری که با کشت باصطلاح زمستانه اولین میوه های نوبرانه به بازار تهران روانه میشود، مانند سیفیجات یعنی میوه های بوته ای، همچنین در قسمتی از این نواحی درخت نخل خرما نیز قابل حصول بوده،حوزه بخش کویری نطنز همین منطقه بادرود می باشد، و اما روستاهای واقع در دامنه قله مرتفع کرکس که به ارتفاع حدوداً 4000 متر میباشد آب و هوای سردی داشته مانند روستای بیتند(بیدهند) و تامه، چرا که در قسمتهای از قله کرکس تا فصل تابستان برف موجود بوده، تامین آب دو روستای یاد شده از برف زمستانی میباشد، سایر روستاهای واقع در قسمتهای کوهستانی کرکس دارای آب وهوای معتدل کوهستانی است، گیاهان طبیعی در این قسمت مانند زیره و حتی زرشک کوهی می باشد. گیاه "گون" که کتیرا حاصله از این گیاه می باشد به فراوانی یافت میگردد، "اسپندانه" یکی از بوته های است که در کوهپایه و دشتها بفراوانی یافت شده، به غیر از بو دادن اسپند در مراسم ، اهالی روستاها از قدیم با آن شمایلی خاص درست کرده که طبق رسوم گذشتگان در اغلب خانه های روستائیان بر سر در و دیوار اتاقها موجود است ،این شمایلها ساخته شده بسته به ذوق و هنروری دارای طرحهای زیبائی بوده. کشتهای اهم گندم، سیقیجات، پنبه، و پرورش میوه های درختی می باشد که از گذشته دیر مردان نطنزی در باغ داری و پرورش گل شهرت می داشتند، گلابی نطنز یکی از تفحه های آن دیار است، ابریشم کشی یا نوغان یکی از کارهای موجود در نطنز میبود که وجود ساختمان قدیمی نوغان نطنز موید این موضوع می باشد، تاسیس ادره نوغان نطنز مربوط به سال 1312 شمسی است.

 

مردم و فرهنگ

نطنز هفتاد روستا دارد. به قول اورانسكی زبان شناس روس، در روستاهای طا، طرق، كشه و چیمه مردم هنوز به زبان راجی (گویشی از فارسی قدیم) حرف می‌‌زنند. مردم نطنز، همیشه در پرورش گل و باغ سازی، مشهور بوده اند. به علت ارتفاع زیاد و نزدیك بودن به كوی، هوای نطنز بسیار تمیز و نفس كشیدنی است. در كوه های اطراف نطنز(کرکس)، قلعه ای هست به نام قلعه وشاق كه پناهگاه اسماعیلیه بوده است. این قلعه بالای صخره قرار گرفته و دسترسی به آن برای افراد معمولی غیر ممکن می بوده که به نقل قولها آمده رفتن به بالای آن بتوسط غٌل و زنجیر بوده.

زبان:

زبان مردم نطنز یکی از گویشهای قدیمی زبان پارسی میبوده، که در بخشهایی دیگر استان اصفهان مانند خوانسار و ... بدان تکلم می شود و اگر از سوی بخش کویری نطنز بدان سوی دشت کویر یعنی سمنان برویم باز این زبان با گویش و لهجه ای متشابه رایج میباشد، و چنانچه اگر کتابت صحیح را معیار زبان شناسی قرار داده باشیم گویش شمیرانی و همچنین مازندارانی و...با کمی تغییرات بهمین منوال بوده، ولیکن طریقه تلفظ کلمات از سوی روستائیان تا به امروز موجب گشته که از لحاظ ظاهر و سریع الهجه بودن(مانند مازنی ها)پنداشته شود که گویی فرقی بین این زبانها است، بهمانصورت که اگر سری به روستاهای نطنز بزنیم در بخشهای مختلف آن شاهد خواهیم بود که مردم در تلفظ کلمات و بیان جملات هر کدام بنحوی کش و قوس های خاصی در تلفظ کلمات داده، بطور مثال: کلمه "کوی" که در پارسی قدیم بمعنای منزل و سرای یا خانه میبوده هر کدام از روستاهای نطنز به شیوه ای آنرا تلفظ نموده در ابیانه به آن "کیا" گفته میشود در کشه "کیه" تلفظ میشود و در بیتند(بیدهند)"کی ی" و در کالیجان "کویه"، در چیمه"کی یه" این تفاوت موجب شده تا هرکدام از اهالی روستاهای نطنز در صحبت با زبان ولایتی با یکدیگر به محل و روستای هم پی برده ! .

مراسم ها: 

پنجشنبه بازار که از اعصار گذشته در قصبه مرکزی نطنز برگذار میگشته، محلی بوده برای دادوستد که این سنت تا به امروز کماکان ادامه داشته ، که میتوان زیبائی خاصی را از حضور روستائیان مشاهده نمود.دیگر مراسم مرسوم در نطنز همان مراسمهای رایج در ایران بوده منتها با یک ویژه گیهای خاص مثلاً بیشتر در گذشتها که مراسم عروسی در روستاها برگزار می گردید با یک شوروحال خاصی بود بطوریکه چند روز طول میکشید مانند مراسم حنابندان،طبقکشی و... ، مراسم مذهبی مانند بلندکردن نخل در روز عاشورا و دور چرخاندن آن میباشد که همچو دیگر نقاط است و از دیگر مراسم رفتن به زیارت امامزادگان و اهل قبور در شبهای "برات" است که به شب نیمه شعبان گفته میشود یعنی در بعدازظهر روز چهاردهم ماه شعبان اهالی بر سر قبور رفتگان خود خیرات و نذورات گذاشته.

لباس:

در مورد لباس مردم نطنز باید گفت که امروزه بجز ابیانه(آخرین روستای واقع در رودخانه برزرود)که بخش عمده ای از فرهنگ گذشته خود را هنوز حفظ داشته، دیگر نقاط به صورت معمول بوده، البته بغیر از لباس از دیگر نکات که هنوز در ابیانه حفظ مانده خانه ها با دروپنجره های قدیمی آن است، بطورکلی مردم ابیانه بنا به هر عللی تا امروز در حفظ آنچه که مربوط به فرهنگ گذشته است از دیگر نقاط سرآمد داشته بطوریکه ما در گویش زبانی نیز این اختلاف را شاهدیم تا جایی که گویش فارس قدیم در ابیانه هنوز رایج بوده که به گفتهً بعضی زرتشتیان یزد آن را فهم کرده.

صنایع دستی: 

یکی از صنایع موجود در مرکز نطنز چینی آن است که هنوز بروش دستی تولید می گردد، همچنین یکی دیگر از مشاغل گذشته نطنز حلاجی یا همان پارچه بافیست، که هنوز بعضی از این دستگاه های قدیمی موجود می باشد. ریسندگی و قالی بافی یکی دیگر از کارهای دستی مناطق نطنز است که دومی یعنی قالی بافی آن هنور در روستاها رایج بوده و تولیدات آن به بازار فرش کاشان گسیل می گردد، شیلونگری یکی از کارهای قدیمی موجود در بازار نطنز بوده. بازار شهر نطنز شامل دو قسمت می باشد که محله قدیمی آن که به پشت بازار معروف است روزگاری بازار قصبه مرکزی نطنز بوده که در آن آهنگری، شیلونگری(قفلسازی)، نجاری و خراطی از کارهای متداول آن عصر بوده، که تا همین اخیراً پیرمردهای بازمانده از آن دوران با غیرت و صلاوت به کار خود ادامه می دادند..

 

جاذبه های تاریخی

اگر تاریخ نطنز را بخواهیم جدا از تحقیقات دیرینه تمدنی بدست آورده شده اخیر (مانند کشف استفاده از ذوب آهن در منطقه اریسمان نطنز) در نظر بگیریم، یعنی فقط از آثار و ابنیه بجای مانده، تاریخ نطنز به دوران قبل از اسلام باز می گردد. نطنز به لحاظ جغرافیایی یعنی هم از نظر دارا بودن آب و هوای خوب و هم از نظر قرار داشتن در مرکز ایران از ازمنه قدیم(ساسانیان) شکارگاه و تفرجگاه شاهان بوده که هم در مرکز حکومتی خود امنیت بیشتری احساس شده هم در مواقع لازم به دیگر نقاط دسترسی داشته، که ویژه گیهای این موقعیت موجب شده که در گذشته نطنز محلی برای عبور و تلاقی کاروانها و دادوستد آنها گردد، وجود چندین کاروانسرا در مرکز امروزی شهر نطنز نشان دهنده این مورد می باشد، مانند کاروانسراهای "هال وین(هلال بین)، ملاعباس و علی اکبر که در مرکز شهر واقع هستند و ساختمان آنها مربوط به عهد صفوی می باشد، اهم آثار تاریخی نطنز که امروز کماکان چه مورد استفاده و چه پابرجا باشد به دورانهای سلجوقیان و ایلخانیان و تیموریان و صفویان باز می گردد که برای تاریخ هریک سنگ نبشته ها و کتیبه هایی موجود است. منباب تعریف هزار سال پیش مسجد جامع نطنزساخته شده، یعنی۳۶۲ قمری و 315 سال بعد، مسجد فعلی به مسجد قبلی اضافه شد. مسجد اولیه روی خرابه های آتشكده ساسانی ساخته گردید. خانقاه و بقعه شیخ عبدالصمد از دیگر ابنیه ای می باشند که در کنار مسجد جامع واقع است. همچنین بخشی از آتشکده که مربوط به دوره ساسانی میبوده امروزه در جبهه شمالی خانقاه قرار داشته که ساختمان این آتشکده از چهار طاقی ساسانی و گنبد سنگی تشکیل گردیده که در حال حاضر چهار پایه و دو دهانه طاق آن باقی است. بطور کلی با ورود به نطنز از سمت جاده قدیمی کاشان-نطنز، از همان اولین محله یعنی باغستان و سپس خود قصبه مرکزی نطنز و بعد از آن محله افوشته(افراشته) و بعد محله های مزیدآباد و سرشک هر کدام دارای ابنیه تاریخی اهم از مسجد، آرامگاه، حسینیه، عصارخانه می باشند، دیگر مکانهای قدیمی باغهایی است که به دوران شاه عباسی مربوط بوده مانند باغ تاج آباد در مسیر طرق رود و باغ عباس آباد در مسیر پل هنجن. گنبدباز واقع در کوهی مجاور مرکز شهرستان نطنز می باشد که گویند محل دفن باز شکاری شاه عباس بوده که به فرمان وی ساخته شده، این بنا بشکل یک بنای هشت ضلعی می باشد که گنبدی بروی آن واقع شده، که ما امروز میتوانیم از پائین آنرا بصورت بنایی کوچک با دارای چند روزنه مشاهده نمائیم، این بنا که به گنبد باز مشهور است، موجب گردیده کوهی را که برفرازش این بنا واقع شده به کوه گنبدباز معروف گردد. همچنین قلعه هایی در اقسانقاط نطنز وجود دارد که نشان از وجود دوران نا امنیست یعنی جدا از وجود خانه ها در روستاها قلعه ای در مجاورت روستا وجود داشته که گویا در مواقع ناامنی جهت زندگی به آن وارد شده که بعدها اتاقهای این قلعه ها محلی گردید برای ذخیره آذوقه روستائیان که نمونه ای از این قلعه ها را میتوانید در روستای هنجن در مسیر جاده قدیم کاشان-نطنز مشاهده کرد، البته در دیگر روستاهایی نیز این قلعه ها بتناسب جمعیت آن وجود داشته ولی متاسفانه در گذشته بعلت استفاده از تیرچوبی و سنگ آن این قلعه ها تخریب گشته و فقط اسم یا آثاری از چارچوب دیواره ها و یا سردر آنها باقی مانده مانند قلعه روستای صالح آباد(ننی) در مجاور باغ عباس آباد مسیر "پل هنجن-نطنز". و اما از دیگر قلعه ها "قلعه وشاق" است که بعلت واقع شدن در کوهی صعب العبور دسترسی به آن تا حدی غیر ممکن بوده، خصوصیات این قلعه به مانند قلعه های بابک و الموت بوده، بطوریکه از اسم وشاق میتوان تفسیر کرد این نام در گذشته به اشخاصی که به فقیران و مستمندان کمک می کرده اند اطلاق میگشته که از دیدگاهی دیگر به این عیاران "یاقی" نیز میگفتند به هر ترتیب تاریخ دوران قلعه وشاق مربوط به قبل از صفوی و تیموریان بوده یعنی شاید مربوط به دوران ناامنی مغولان یا دوران علویگری ایرانیان در عهد خلافای عباسیان.

 

بخش های ویژه

ابیانه

بادرود

طرقرود

چیمه رود

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی