آخرین مطالب

سه‌گام مهم برای حل مشکلات اقتصادی/مقابل مدیریت مفسده‌انگیز جاسبی ایستادم

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی با تشریح برنامه‌های دولت احتمالی خود، گفت: منشور اخلاقی، مرام‌نامه، مدل انتخاب مدیران و برنامه‌های آینده خود را به زودی به مردم اعلام می‌کنم.


 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی برای انتخابات ریاست جمهوری، صبح امروز در نشست خبری در خبرگزاری تسنیم، گفت: برنامه‌های خود را در 4یا 5 مرحله اعلام می‌کنم به طوریکه منشور اخلاقی، مرامنامه، برنامه‌های منسجم و مدل انتخاب مدیران به زودی اعلام می‌شود.

وی افزود: در برنامه‌های خود نفی دیگران را در دستور کار ندارم و برنامه‌های منسجم و دقیق بر اساس گفتمان پیشرفت اسلامی طراحی کرده‌ایم.

این نماینده مجلس ادامه داد: مدل انتخاب مدیران نیز مبتنی بر شایستگی‌های لازم است.

زاکانی با بیان اینکه اصلاح اقتصادی در دولت احتمالی‌اش فوریت دارد اظهار داشت: در حوزه هدفمندی یارانه‌ها، اصل هدفمندی را اصلاح بزرگ اقتصادی می‌دانم ولی شیوه فعلی شیوه درستی برای اجرا نیست.

وی گفت: باید 10 دهک را با نیازها شناسایی کرده و بر این اساس برنامه‌ریزی کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: بیمه سلامت نیز به عنوان بیمه رایگان باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا برخی افراد که بیماری در خانواده دارند با مشکلات بسیاری مواجه می‌شوند.

وی گفت: مقدمات برنامه‌های دولت احتمالی آینده از ابتدای سال قبل در حوزه گفتمان نظری آغاز شده و مدت 6 ماه است که به حوزه برنامه‌ای ورود کرده‌ایم و مطمئنیم این برنامه هم مورد توجه عامه مردم قرار می‌گیرد و هم نخبگان از آن رضایت‌مند می‌شوند.

وی در رابطه با اصلاح بخش اقتصاد کشور گفت: اصلاح حتماً امکان دارد و با تفکر بسیجی و انقلابی و نگاه اعتقادی، سیستمی و کارشناسی برای اصلاح اقدام می‌کنیم.

وی افزود: برای مدیریت اقتصادی از طریق بخش خصوصی، اصلاح نظام بانکی، نظام مالیاتی و به کار گماردن افراد شایسته نیز برنامه‌هایی را داریم.

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی در رابطه با حضور خود در انتخابات گفت:‌بر اساس ضرورت‌هایی در انتخابات حاضر شدم، نخستین ضرورت این که انقلاب اسلامی دارای هدفی است که برای تحقق آن هدف نیاز به حرکت در مسیر درست از طریق گفتمان پیشرفت اسلامی است.

وی افزود: تفکر و حاکمیت گفتمان انقلابی که پس از جنگ کمرنگ شده نیز باید حاکم شود.

زاکانی سومین ضرورت حضور خود در انتخابات را توجه به تمام شعارهای انقلاب برشمرد و گفت: اصلاح‌طلبی در چارچوب قانون اساسی، استقلال‌خواهی، عدالت‌خواهی، مبارزه با فساد و تبعیض و ... باید در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا زمینه رشد انسانها فراهم شود.

وی اداره شدن جامه اسلامی بر محور شایستگان و توجه به حاکمیت اخلاق اسلامی را از دیگر ضروریات حضور خود در انتخابات دانست و گفت: من فرزند مجلس هستم و در دولتی که با رأی مردم شکل می‌گیرد بیشترین انسجام را بین سه قوا می‌بینید.

زاکانی ادامه داد: من همواره احترام متقابلی برای مخالفانم قائل بودم ولی در حوزه کاری، مجلس رأس امور است و امر مجلس لازم‌الاجراست.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر قانون‌های متضاد و کهنه یکی از مشکلات ماست و در رابطه دستگاه تقنینی باید 44 قانون مرجع را در دولت مورد بازبینی قرار دهیم.

زاکانی افزود: پس از اصلاح 44 بسته قانونی در دولت احتمالی آینده آن را به مجلس ارائه می‌کنم و امیدوارم مجلس نیز از طریق اصل 88 آن را به تصویب برساند.

وی گفت: در دستگاه قضا نیز مشکلاتی وجود دارد به طوریکه در حال حاضر یک قاضی روزی سه پرونده مورد بررسی قرار می‌دهد و دولت مکلف است بدون دخالت به دستگاه قضا نیز کمک کند.

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی اظهار داشت: دولت احتمالی آینده به دو قوه دیگر کمک می‌کند و مجلس نیز با دولت همراهی می‌کند زیرا ما مشکلات را بر سر سفره مردم نمی‌آوریم بلکه بین خودمان حل می‌کنیم.

*در حوزه سیاست‌خارجی مقاومت مدبرانه را دنبال می‌کنم

زاکانی ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی راه مقاومت مدبرانه و دوری از هیجان‌زدگی را دنبال می‌کنم زیرا نه رفتارهای هیجانی را قبول دارم و نه اتکاء به کشورهای دیگر.

وی گفت: مسیری که جلیلی دنبال می‌کند کاملاً درست و مدبرانه است، زیرا تعامل‌گرایی عزت‌مدارانه با کشورهای جهان یک اصل است و کمک به مستضعفان و مسلمانان نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: البته تعامل و ارتباط با کشورهای دیگر انجام می‌شود ولی کشورهای خط قرمز (اسرائیل و آمریکا) در خط ارتباطی ما قرار نمی‌گیرند.

وی افزود: آمریکا با زیاده‌خواهی‌های خود امکان ارتباط با ایران را برای خودش کسب کرده است.

زاکانی گفت: دشمنان منتظرند تا ببینند، خط مقاومت مدبرانه پیروز می‌شود یا خط سازش، اگر سازش پیروز شود تحریم‌ها به نهایت خود می‌رسد ولی اگر ببینند خط مقاومت مدبرانه پیروز می‌شود، ناامید می‌شوند.

*مبارزه عملی با فساد در دستور کار قرار می‌گیرد

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی در رابطه با مبارزه با فساد در دولت احتمالی آینده گفت: برای صحنه انقلاب پاکی به تنهایی کفایت نمی‌کند زیرا انسان باید هم پاک باشد و هم فسادستیز.

وی افزود: مقام معظم رهبری در سال 80تأکید کردند که مبارزه عملی با فساد در دستور کار قرار بگیرد نه مبارزه شعاری.

زاکانی با بیان اینکه بیماری فساد سیطره زیبا و مقدس نظام را درگیر کرده است، اظهار داشت: من هم در دوران دانشجویی و هم در دوران نمایندگی مجلس با فاسدان مقابله کردم و در این مسیر یکی از رسالت‌های خود را مواجه عملی با فساد اقتصادی می‌دانستم.

وی گفت: در مجلس هفتم در رابطه با اجحافی که از سوی یکی از معاونان وزیر اطلاعات در حق مردم صورت گرفت وزیر را مورد سؤال قرار دادند و در این مسیر شش ماه تلاش کردم.

وی گفت: خیلی‌ها معتقد بودند که با سؤال از وزیر اقتدار وی می‌شکند ولی من اقتدار نظام را ترجیح دادم، وقتی قرار بود سؤال از وزیر در مجلس مطرح شود، شب قبل از آن خواستند با من معامله کنند و حتی تهدید شدم ولی وزیر را مورد سؤال قرار دادم.

 

دبیر کل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد:  همچنین مواجهه با مدیریت آقای جاسبی در دانشگاه آزاد که تبعات مفسده انگیزی داشت و تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد از دیگر اقدامات در حوزه مبارزه با مفاسد اقتصادی است.

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی گفت: در رابطه با فروش سهام غیرقانونی شرکت سایپا نیز مواجهه کردم و معتقدم یکی از بزرگترین کلاه‌برداری‌های تاریخ صد ساله ما در این مسئله اتفاق افتاد و به نام قانون اجحاف صورت گرفت.

زاکانی گفت:‌وقتی به بازپرسی رفتم گفتم زودتر مرا به دادگاه بفرستید تا حق مردم را بگیرم.

وی افزود: در مورد مسئله قاضی مرتضوی نیز آسیب‌های بسیاری به جامعه خورد و حتی موضوع کهریزک کام رهبر و مردم را تلخ کرد که من در این رابطه نیز برخورد کردم.

*اصلاح اقتصادی با نگاه فرهنگی صورت می‌گیرد

کاندیدای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: سه گام مهار تورم، تثبیت قیمت‌ها و واقعی کردن قیمت‌ها را در حوزه اقتصادی در نظر گرفتیم ولی تمام این مسائل با نگاه فرهنگی صورت می‌گیرد.

وی افزود: مردم برای یک وام حداقلی ماه‌ها در نوبت می‌مانند ولی برخی شرکتها میلیاردها تومان را در اختیار می‌گیرند که این مسئله پذیرفته شده نیست، تلاش ما مربوط به تولید است و موانع جلوی پای تولید را بر می‌داریم.

زاکانی عنوان کرد: توزیع عدالت و محرومیت‌زدایی از دیگر برنامه‌های اقتصادی ماست، در جنوب کشور جمعی از مردم گفتند که ما برای زنده ماندن دست و پا می‌زنیم که این مسئله برای ما ننگ است.

وی گفت: اقتصاد فوریت اول جامعه و فرهنگ اهمیت اول است و در دولت آینده چنان تحولی در جامعه ایجاد می‌کنیم که در اصل 44 از دولت خواسته شده است.

*کابینه دولت آینده بر اساس شایسته‌سالاری  معرفی می‌شود

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی گفت: برای معرفی عناصری که در مجموعه دولت آینده در صورت توفیق معرفی می‌کنیم فرآیندی را بر اساس اصل شایسته سالاری ترسیم کردیم و برای تحقق این فرآیند نیز مدل‌هایی را مشخص کردیم که به مردم اعلام می‌شود.

وی افزود: همچنین حامیان خودم را نیز معرفی می‌کنم و طی فرآیندی تا پایین‌ترین سطح جامعه هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گفته وی انتخاب کابینه مبتنی بر شایستگی‌هاست نه رابطه‌ها و باید از خرد جمعی و نخبگان جامعه نیز برای کابینه استفاده شود.

*شعارزدگی بزرگترین نقطه‌ضعف احمدی‌نژاد

نماینده مجلس شورای اسلامی، گفت: بزرگترین نقطه‌ضعف دولت فعلی شعارزدگی و شعار بدون عمل است، امروز تورم بیداد کرده است ولی احمدی‌نژاد به جای اینکه به درد مردم برسد التهابات انتخابات را در مردم تشدید می‌کند، وی باید پاسخگو باشد نه طلبکار.

زاکانی ادامه داد: رفتارهایی که احمدی‌نژاد در نیمه دوم سال 84 داشت باید ادامه یابد یعنی پیگیری و توجه به محرومان، عدالت و ثبات قدم و اگر اینطور نشود دولت به جای پرداختن به واقعیت التهاب ایجاد کرده است.

*اولویت من حفظ جریان اصولگرایانه کشور است

وی در رابطه با حضور خود به صورت مستقل در انتخابات، ادامه داد: در مجلس کنونی سامانه وحدت بین اصولگرایان شکل گرفته که این جریان از مجلس هفتم آغاز شد، ولی شرایط انتخابات مجلس متفاوت از ریاست‌جمهوری است و اصولگرایان تنوع دسته و گروه‌های مختلفی دارند و امروز تشکیل ائتلاف سه نفره و 5 نفره و افراد مستقل اصولگرا نشان‌دهنده تنوع در مجموعه اصولگرایی است.

وی افزود: البته برای من حفظ جریان اصولگرایانه اهمیت دارد و اگر برای این اولویت خطری ایجاد شود به سمت همگرایی و وحدت با دیگران حرکت می‌کنم و حتی حاضرم به نفع دیگران کنار بکشم ولی تا زمانی که تعدد کاندیداهای اصولگرا سبب ایجاد خطر نشود به صورت مستقل حضور دارم.

*اصلاح‌طلبان به اشتباه اصولگرایان امید بسته‌اند

وی در رابطه با امکان توفیق اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: هنوز خطاهای فاحش گذشته اصلاح‌طلبان از ذهن مردم پاک نشده و آنها هم هیچ تلاشی برای زدودن نقاط تاریک رفتارشان از حافظه تاریخی مردم نداشتند و در حال حاضر ظرفیت پیروز شدن را ندارند و فقط به اشتباه اصولگرایان امید بسته‌اند.

زاکانی افزود: اصولگرایان باید با تلاش در میدان باشند و نفع جریان اصولگرایی را مد نظر قرار دهند.

*کنار کشیدن من به نفع قالیباف شایعه است

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر کنار کشیدن وی به نفع قالیباف گفت: من بر گفتمان انقلاب اسلامی با توجه به منظومه فکری امام خمینی و مقام معظم رهبری تأکید دارم و بر این اساس راهبردهای خود را تنظیم کرده‌ام و به عنوان مسئولیت تاریخی خود به صحنه آمده‌ام و تکذیب می‌کنم که به نفع قالیباف کنار می‌کشم.

 

زره بسیجی یک رو دارد/تا آخر در صحنه حاضرم

 

دبیرکل جمعیت رهپویان اضافه‌کرد: به عنوان یک بسیجی دوران دفاع مقدس تا امروز افتخار داشته ام که زره ام یک رو داشته و تا آخر در صحنه حاضرم و رقابتم یک رقابت جدی و اساسی است.

وی افزود: دشمنان گفتمان پیشرفت اسلامی در حال سناریوسازی هستند.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا برای سهم‌خواهی از جریان اصولگرا وارد صحنه شده است یا خیر، گفت: من با این عنوان شناخته شده‌ام که از سهم‌خواهی پرهیز می‌کنم و همیشه در میدان حاضر بوده‌ام و در دوران دفاع مقدس و دانشجویی کسی از من سهم‌خواهی ندید و در دوران مجلس نیز به اجبار آمدم.

زاکانی افزود: برای حضور در مجلس هفتم دو هفته تلفن همراه من خاموش بود زیرا دیدم دیگران نیز مشتاق خدمت هستند و در مجلس هشتم نیز تنها نماینده تهران بودم که درخواست حذف خود را کردم وحتی در مجلس نهم پیشنهاد حذف خود را دادم.

وی گفت: در قضیه فتنه نیز چندین کار انجام دادم ولی هیچگاه اعلام نکردم، من نیازی به معرفی ندارم زیرا شرایط من بین اصولگرایان مشخص است.

در ادامه خبرنگاری از زاکانی پرسید شما ادعا کردید که دولت برای آوردن 150 نماینده به مجلس 900میلیاردتومان هزینه کرده است، آیا برای این ادعا سندی دارید؟

زاکانی در پاسخ گفت: شما برای این حرف سندی دارید؟ که آن خبرنگار، خبرهای خبرگزاری‌ها را به عنوان سند اعلام کرد و زاکانی عنوان کرد این را قبول ندارم چون به عنوان سند مطرح نمی‌شود ولی می‌گویم آزادی‌خواهی اصل است و من بر آزاد بودن تأکید دارم و جامعه‌ای که در آن خمودگی باشد را قبول ندارم. من گفتم برای هر نفر یک میلیارد تا سه میلیارد تومان پول و امکانات در نظر گرفته شده است و حتی مدیر اداری مجلس گفت به او پیشنهاد 320میلیون‌تومانی دادند تا نامزد شهر بوشهر شود و پس از حضور در مجلس با دولت هماهنگ باشد.

وی اظهار داشت: لیستی از نماینده‌های خوب و بد در مجلس هشتم آماده شده بود که من آن لیست را دیدم و نماینده‌های انقلابی جزو نماینده‌های بد بودند.

وی ادامه داد: من جزو کسانی هستم که حاضرم 34سال گذشته من را نقد کنید و کمتر کسی چنین ادعایی دارد.

در ادامه خبرنگاری به وی گفت: چرا شما در دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته قالیباف را کاندیدای مورد نظر مقام معظم رهبری اعلام کردید که زاکانی پاسخ داد: من سهم خود از مشخصه‌های ولایت فقیه را اعلام کردم و هرکسی از ملاک‌های اعلام شده مقام معظم رهبری می‌تواند فهم خود را بگوید.

وی افزود: در حال حاضر نیز می‌توان درک کرد که کاندیدای مدعی سازش با غرب در چارچوب نظر مقام معظم رهبری نمی‌گنجد.

وی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر جدل روزهای اخیرش با احمدی‌نژاد گفت: من شروع کننده جدل نبودم ولی نمی‌توانم مشکلات جامعه را ببینم و چیزی نگویم.

وی افزود:‌با یک تصمیم غلط قیمت روغن 60 درصد افزایش می‌یابد و به طور کلی قیمت‌ها به صورت افسارگسیخته بالا می‌رود و رئیس‌جمهور به دنبال کارهای تبلیغاتی است.

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی گفت: قابل پذیرش نیست که احمدی‌نژاد به جای اینکه توان خود را صرف کاهش قیمت‌ها کند به دنبال کارهای پر هزینه و تبلیغاتی باشد، به جای اینکه نمودی از جایگاه رفیع ریاست‌جمهوری داشته باشد رفتارهایی از خود بروز می‌دهد که از سنخ ریاست جمهوری نیست.

زاکانی گفت:‌ احمدی‌نژاد برای استمرار قدرت سرمایه مملکت را به بازی گرفته است.

وی افزود: ما نمی‌پذیریم که ریاست جمهوری موروثی باشد و در این مقطع نیز دولت باید در جای خود به خدمتگزاری بپردازد. دولتی که مواجهه با فساد را جزو اولویت‌های خود قرار داده است، از سوی نزدیکترین افرادش پرونده‌های فساد داشته ولی باز هم مدعی است.

وی اظهار داشت:‌این دولت باید کارهای مفیدش را دنبال کند، زیرا امروز نظام نیاز به تلاش و پیوستگی دارد، شعار دادن شایستگی رفتار رئیس‌جمهور نیست.

زاکانی افزود: احمدی‌نژاد با این رفتارها نباید انتظار داشته باشد که در انتخابات به اقبال برسد مگر اینکه مسیر درست را برود.

نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از اشتباهات بزرگ احمدی‌نژاد این است که زمینه را فراهم کرده تا دشمنان راه امام، خود را تطهیر کنند و مدعی حضور در صحنه باشند.

وی افزود: من نکات مثبت را هم اعلام می‌کنم و حتی در مجلس از برخی وزرای کابینه دفاع کرده‌ام ولی برای انتخاب برخی وزرا اعتراض کردم به طوریکه زمان انتخاب کردان اعتراض خود را اعلام کردم ولی کردان وزیر شد و دو ماه بعد شرایطی پیش آمد که کل چهره نظام مخدوش شد.

وی ادامه داد: تفاوت دولت نهم و دهم با دولت‌های قبل در مبارزه با فقر، فساد و تبعیض بود و اینکه دولت از کاخ شیشه‌ای پائین آمده و به متن جامعه رفت و نکات مثبت دیگری نیز داشت ولی اشکال دولت این بود که به شعارهای محرمیت‌زدایی‌اش پایبند نبود.

زاکانی افزود: اگر احمدی‌نژاد به شعارهای محرومیت‌زدایی پایبند می‌بود نام وی تا ابد در تاریخ ثبت می‌شد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: یکی از مشکلاتی که در حال حضار جامعه با آن مواجه است اشکالی است که در خودروسازی سایپا اتفاق افتاد و پول بیت‌المال و وام داده شده به کارکنان برای اجحاف به مردم استفاده شد و کار به جایی رسید که دولت برخلاف اصل 44 بزرگتر شد ولی اختیارات از دولت گرفته شد.

وی افزود: من اسناد این اجحاف را دارم و اعلام می‌کنم و اگر شرکت سایپا از من شکایت کند حاضرم اسناد را ارائه دهم زیرا این شرکت با پول کارکنان مظلوم و بیت‌المال سهامی را از بخش عمومی خریده است و ترکیب هیئت مدیره را تغییر داده است به طوریکه امروز دولت هیچ اختیاری در سایپا ندارد.

وی گفت: در دولت احتمالی آینده با دزدان چراغ به دست که به دنبال بیت‌المال هستند مبارزه می‌شود.

زاکانی افزود: من به طور مستقل شرکت کرده‌ام ولی اگر کسی از پایگاه گفتمانی پیشرفت اسلامی حضور داشته باشد می‌توانم ائتلاف کنم.

نامزد جبهه حماسه‌سازان انقلاب اسلامی گفت:‌ من با تأکید بر قانون اساسی و اساس انقلاب کار می‌کنم و اصل امر به معروف و نهی از منکر را با شیوه متفاوت اجرا می‌کنم، شیوه‌ای که در آن مردم دولت را امر به معروف و نهی از منکر کنند.

وی افزود: 34 سال گذشته خدمت من تضمین آینده است و اگر در 34 سال گذشته از آرمان‌های انقلاب، امام و رهبری فاصله گرفته‌ام می‌توانید اعلام کنید.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی