آخرین مطالب

(اقدامی دیگر در سانسور نام نطنز)درخواست دانشجویان برای تغییر نام سایت نطنز به نام شهید احمدی‌روشن

خبرگزاری فارس: مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم‌پزشکی تهران از سازمان انرژی اتمی ایران خواست نام سایت هسته‌ای نطنز را به نام شهید احمدی‌روشن تغییر دهد.
خبرگزاری فارس: درخواست دانشجویان برای تغییر نام سایت نطنز به نام شهید احمدی‌روشن

محمدمهدی صفارهرندی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس درباره اقدامات تروریستی اخیر و شهادت مصطفی احمدی روشن گفت: شهادت احمدی روشن این پیام را منتقل می‌کند که ملت ایران نشان داده در بزنگاه‌های مختلف و هرگاه که کیان نظام اسلامی ایران در خطر بوده، وارد صحنه شده است.

صفارهرندی با اشاره به تشکیل کمپین اعلام همکاری دانشجویان با سازمان انرژی اتمی ایران گفت: اگر نگاهی به اسامی ثبت‌نام کرده در این کمپین داشته باشیم، مشاهده می‌کنیم که از هر مدل تفکر با طیف فکری و سیاسی حضور دارند.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: دانشجویان و حتی فارغ‌التحصیلان بسیاری در این کمپین ثبت‌نام کرده و می‌خواهند از یک دستاورد بزرگ ملی حمایت کنند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران تصریح کرد: فناوری هسته‌ای کشور تنها یک دستاورد بزرگ ملی نیست. وقتی مسئله‌ای با اعتقادات و بصیرت دینی و ملی گره خورد مردم در صحنه حاضر می‌شوند.

وی در ادامه گفت: اکنون دانشجویان بسیاری هستند که رشته تحصیلی آن‌ها هیچ ارتباطی با انرژی هسته‌ای ندارد اما بصیرت دینی و ملی این دانشجویان موجب شده علاقه‌مند به تحصیل در این رشته باشند.

صفارهرندی با بیان اینکه باید خدا را شکر کنیم که دشمنان ما را از احمقان قرار داده است، گفت: دشمنان نظام اسلامی ایران به اشتباه فکر می‌کنند با ترور می‌توانند ملت ایران را از حرکت پیش‌رونده بازدارند.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: مشکلات دشمنان نظام اسلامی ایران این است که هنوز هم نفهمیدند عاشورا چیست و شهادت برای پیروان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) از عسل شیرین‌تر و برای بازماندگان آنان چیزی جز زیبایی نیست.

وی با بیان اینکه اکنون دشمنان کشورمان ۳۳ سال است که در مسیر اشتباهی حرکت می‌کنند و هنوز از شکست‌های خود درس عبرت نگرفته‌اند، گفت: خون شهید احمدی روشن موجب شده دانشجویان در حرکت علمی و سیاسی خود مصمم‌تر شوند و ابن مفهوم را دریابند که خون این شهدا برای آبادانی مملکت و در راه اسلام ریخته شده است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه دانشجویان ایران عاشق شهادت بوده و این پیام را از شهدای عرصه علمی کشور دریافت کردند که رسیدن به درجه شهادت هنوز دست یافتنی است، گفت: آرزوی همه دانشجویان و بسیجیان این است که در راه خدا شهید شوند.

صفار هرندی با اشاره به اینکه بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران 2 پیشنهاد به سازمان انرژی اتمی دارد، اعلام داشت: در ۸سال دفاع مقدس به صورت سخت‌افزاری با تمامی غرب و مستکبران جهان مبارزه کردیم و نام فرماندهان شهید خود را بر روی قرارگاه‌هایی که فرماندهی آن را می‌کردند، گذاشتیم.

وی افزود: اکنون نیز در حال مبارزه با همان مستکبران هستیم البته مدل جنگ تغییر کرده و اگر آن موقع جنگ سخت بود، امروز نوع جنگ تغییر پیدا کرده البته دشمن قواعد جنگ را نمی‌داند.

صفار هرندی تصریح کرد: در شرایط پیش رو پیشنهاد می‌کنیم که نام مجتمع تأسیسات انرژی اتمی نطنز را به نام مجتمع تأسیسات انرژی هسته‌ای شهید مصطفی احمدی روشن تغییر نام دهند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران تأکید کرد: این نامگذاری خاری بر چشم دشمنان می‌شود و هرگاه بخواهد درباره این تأسیسات صحبت کنند به یاد شهید احمدی روشن افتاده و نام این شهید زنده خواهد شد.

این فعال دانشجویی گفت: چند هفته پیش برخی خبرها در سایت‌ها مطرح شد که نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که بازرسان این آژانس در بهمن‌ماه برای بازدید ازدستاوردهای هسته‌ای ایران بازدید می کنند که از سازمان انرژی اتمی می‌خواهیم در برنامه‌های خود تمهیداتی را در نظر بگیرند تا این بازرسان دیداری با خانواده‌های شهیدان علی‌محمدی، شهریاری، رضایی نژاد و احمدی‌روشن داشته باشند تا اولا پیام ملت ایران را از زبان خانواده این شهیدان بشنوند و ثانیا دستاورد دیگری از انرژی هسته‌ای را به این بازرسان نشان دهند.

تحلیل نطنز نیوز :

از ابتدای تاسیس سایت هسته ای نطنز ظاهرا همه چیز در حد حرف به نفع شهرستان نطنز بوده است اما مضرات زیادی برای نطنز داشته است و تنها فایده آن را میتوان افتخار مردم نطنز به نام سایت بود كه به نام نطنز بود و اكنون میخواهند تغییر دهند.

از مضرات  این سایت در منطقه نطنز می توان به موارد زیر اشاره كرد:

1-ورود ممنوع شدن،بلا استفاده شدن و نابود شدن پوشش گیاهی ده ها هكتار از ارضی نطنز در محدوده سایت اتمی نطنز(كه بهترین اراضی برای كشاورزی،صنعت و ساخت شهركهای مسكنوی محسب می شود)

2-ممانعت از ورود كارگران افاغنه(چه مجاز و چه غیر مجاز) كه خود عامل افزایش نرخ دستمزد كاگران  در نطنز  شد .

3-خود داری از سرمایه گذاری تعداد كثیری از فعالان اقتصادی در شهرك های صنعتی نطنز و بادرود

4-سانسور رسانه ای و موقعیتی نطنز(به نحوه كه بارها مشاهده شده در رسانه ها كه آثار تاریخی شهرستان را به اصفهان یا كاشان نسبت می دهند و از به كار بردن نام نطنز خود داری میكنند.

نمونه آن در مرود ابیانه، آقاعلی عباس ودیگر روستاها و آثار تاریخی نطنز موجود است.مورد دیگر این سانسور مراسم افتتاحیه كمپ گردشگری متین آباد بود كه نام شهرهایی همچون آران و بید گل، زواره، اردستان و كاشان در بروشورهای اطلاع رسانی مراسم موجود بود اما نامی از نطنز برده نشده بود. بنابه آنچه در نشریات محلی نطنز منتشر شده بود و علت را جویا شده بودند،مسئولان مراسم ،علت  سانسور نام نطنز را تاثیر روانی منفی سایت اتمی  بر بازدید گردشگران از متین آباد  ذكر كرده اند.مورد سانسور دیگر كه حتی در آرشیو خبرهای صدا وسیما موجود است مربوط به خط انتقال سوخت از جنوب به مركز ایران است كه  ظاهرا به اراك ختم می شد.در بازتاب رسانه ای این خط لوله و نقشه مسیر این خط، نام شهرستان های نایین ،اردستان و سپس كاشان آمده بود اما با توجه به این كه این خط لوله بعد از اردستان از شهرستان نطنز عبور و به كاشان رسیده است ، نامی از نطنز برده نشد.مورد دیگر كه می توان به آن اشاره كرد آزاد راه تهران-اصفهان است كه آن را به آزادراه تهران-قم-كاشان-اصفهان می شناسند.باتوجه به این كه 100كیلومتر از این آزادراه مهم كشور در محدوده شهرستان نطنز قرار دارد از بردن نام  آن خودداری می كنند و تنها چند تابلو در ابتدا و انتهای آزادراه كه به نطنز ختم میشود  اكتفا شده و نام آزاد راه اصفهان -نطنز و آزادراه نطنز-كاشان امده است.

مورد دیگر این سانسور موقعیتی نطنز،  آزادراه نطنز-سیرجان است كه ظاهرا خبرها از تغییر مسیر این آزادراه از نطنز به اصفهان شده است.)

از دیگر مسائل سایت اتمی نطنز كه جای بحث دارد و خبر از پایمال شدن حق شهروندان نطنزی(اعم از اهالی شهرهای نطنز،بادرود،طرق رود  و خالد آباد)دارد میتوان به موارد زیر اشاره كرد :

1-عدم ساخت 400واحد مسكونی سایت اتمی در نطنز : به نحوی كه در سال جاری خبر از اختصاص زمین برای ساخت این واحد ها در نطنز به گوش میرسید برخی نشریات محلی خبر از ساخت این واحد ها در كاشان داده اند. چرا؟

بررسی علت به اینگونه است كه:  از لحاظ آب و هوایی نطنز نسبت به كاشان ارجحیت دارد.

از لحاظ موقعیت كه نطنز دارای راه های ارتباطی است كه كمتر از كاشان نیست.

از لحاظ امكانات ،  نطنز درست است كه دارای امكانات كمی است اما هر چه باشد یك شهرستان با سابقه است.ضمنا برفرض محال، نطنز بدون امكانات باشد، مگر عسلویه را یاد نداریم كه ابتدا یك روستای دور افتاده بود كه حتی جاده آسفالته  هم نداشت اما در حال حاضر تعداد زیادی از مهندسین و پرسنل این منطقه  در همان جا با بهترین امكانات سكونت دارند. آیا نطنز از عسلویه هم بد تر است؟!

تنها دلیل امنیت شهرستان نطنز می باشد .

پس اگر 400واحد در نطنز ساخته نشود و در كاشان ساخته شود،منظور اینست كه امنیت كاشان از نطنز بالاتر است و نطنز امنیت چندانی ندارد. مهم تر اینكه خون پزسنل سایت هسته ای نطنز از خون شهروندان نطنزی رنگین تر است و دولت برای چنین دسته ای از مردم ایران یك تفاوت طبقاتی قائل شده است كه دور از عدالتی است كه الگوی آن را امام علی(ع) میدانیم.

2- یك درصد بودجه سالانه سایت هسته ای نطنز :

طبق قول دكتر احمدی نژاد و تصویب آن در هیئت دولت و مجلس مبنی بر اینكه سالانه یك درصد از بودجه سایت هسته ای نطنز به شهرستان نطنز  تعلق بگیرد.

اما این وعده دروغین آنگونه كه گفته شد عملی نشد. بعد از نامه نگاری و پیگیری مسئولین شهرستان و دكتر ضابطی نماینده نطنز در مجلس شورای اسلامی،بالاخره بعد از چهار سال مبلغی را به شهرستان نطنز دادند كه طبق گفته برخی مقامات محلی خیلی كمتر از یك درصد بودجه سالانه سایت اتمی نطنز بوده است و اینكه فقط طی این چند سال همان به ظاهرا یك درصد هم یكبار بیشتر داده نشد.

معلوم می شود این وعده دكتر احمدی نژاد در سفر به نطنز دروغین بوده است. من كه نمیتوانم با خود كنار بیایم و در سفر دوم ایشان به نطنز با همان شور قبلی به استقبال وی بروم ،‌ بقیه نطنزی ها را نمیدانم.چون اگر با ذوق و شوق ،  به استقبال وی بروم احساس میكنم به شهرستان نطنز و جایی كه به آن تعلق دارم و به همه مردمش پشت كرده و نطنز را به هیچ فروخته ام.

3-با توجه به اینكه سایت اتمی نطنز به نام شهرستان بوده و در خاك شهرستان نطنز است و فقط با كمی سیاست بازی و نصب چند تابلو آن را جزئی از كاشان میدانند، اكثر كارهای اداری و مالی و خرید مربوط به این سایت و شركتهای تابعه و مستقر در این سایت در كاشان انجام می شود.

یادمان هم نرود كه روزی قرار بود اسناد این سایت به كاشان انتقال پیدا كند و به نام كاشان بخورد كه عوامل بسیاری در نطنز از انجام چنین كاری ممانعت كردند كه از جمله آنها می توان به حجه الاسلام سلیمانی امام جمعه سابق شهرستان نام برد.

4-همه ما همانطوركه میدانیم قرار بود قطار سریع السیر تهران-اصفهان از نطنز و كاشان عبور كند.حتی خاكریزی،تعیین مسیر و خیلی از كارهای آن انجام شد.اما این بار نه تنها به ضرر نطنز بلكه به ضرر كاشان هم كه همیشه در پیشرفت نطنز كارشكنی میكرده است نیز تمام شد.

باوجود كوتاهی چند ده كیلومتری این مسیر كه شامل نطنز وكاشان بود ، باز هم مسیر قطار سریع السیر از میمه و دلیجان عبور كرد.حال نطنز را بگیریم هیچ،اما كاشان كه با حومه خود جمعیتی با بیشتر از 300هزار نفر راداشت  راهم كنار گذاشتند.شاید یكی از دلایل آن را میتوان نزدیكی این مسیر به سایت هسته ای نطنز دانست.

و امروز حتی میخواهند نام این سایت را هم تغییر دهند.

این همه ضرر برای نطنز و كمی لطفی های مسئولین و دولتمردان در حق نطنز و نطنزی را چه كسی پاسخگوست؟

دیگر چه بگوییم كه كسی صدای مارا نمی شنود...
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی