آخرین مطالب

پیشنهادهای ایران برای کاربری سایت ˈفردوˈ

گروه سیاسی ایرنا : رییس سازمان انرژی اتمی ایران با یادآوری بهانه های طرف غربی در مذاکرات هسته ای برای سایت فردو گفت: جمهوری اسلامی ایران برای سایت فردو که از فناوری هسته ای کشورمان صیانت می کند، سه پیشنهاد به طرف غربی داده است.

پیشنهادهای ایران برای کاربری سایت ˈفردوˈ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نطنز نیوز به نقل از ایرنا، علی اکبر صالحی با یادآوری بیانات روز دوشنبه رهبر معظم انقلاب درباره نیاز هسته ای کشورمان گفت: ایشان خطوط مورد نظر و چارچوبی که باید در مذاکرات رعایت کنیم را به صرافت بیان کردند که مساله مهمی برای مذاکره کنندگان کشورمان است. وی ضمن قدردانی از بیانات روشنگرانه رهبر معظم انقلاب، نقطه عطف اظهارات ایشان را استفاده از واژه «سو» عنوان کرد و گفت: این واژه معیار اندازه گیری و قدرت ماشین های سانتیریفیوژ است. وی افزود: مطرح کردن تعداد ماشین های سانتریفیوژ، سبب ایجاد ابهام می شد زیرا روز به روز بر ظرفیت سانتریفیوژها افزوده و قدرت آنها بیشتر می شود.

پیشنهاد پلکانی ایران برای تامین سوخت هسته ای
وی پیشنهاد ایران به طرف غربی در مذاکرات هسته ای درباره تامین سوخت مورد نیاز کشورمان را ˈپیشنهاد پلکانیˈ عنوان کرد و گفت: آنها عنوان می کنند که ما به 190 هزار ماشین نیازمندیم در حالی که سوخت مورد نیاز ما 190 هزار سو است نه این تعدادماشین سانتریفیوژ. رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: برای رفع نگرانی آنها، یک افق 8 ساله ترسیم کرده ایم که به صورت پلکانی برای چند سال، سانتریفیوژهای کنونی نصب شده را گازدهی و استفاده کنیم تا بعد از تولید ماشین های با تولید انبوه(نسل جدید 24 سو)، بتوانیم بعد از 8 سال، (پایان قرارداد با روسیه) 190 هزار سو سوخت مورد نیاز کشورمان را تامین کنیم. وی خاطرنشان کرد که همه این فعالیت ها همچنان زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می یابد.

وی از این پیشنهاد ایران با نام ˈزمان اعتمادسازیˈ برای طرف غربی نام برد و گفت:همانطور که برای راکتور آب سنگین اراک، میزان تولید پلوتونیوم را از 10 کیلو در سال به یک کیلو کاهش دادیم، با پیشنهاد پلکانی، جمهوری اسلامی ایران اعتمادسازی دیگری را انجام می دهد.

سه پیشنهاد ایران به غرب برای کاربری سایت ˈفردوˈ
رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره مسایل مطرح ده در مذاکرات درباره فعالیت سایت فردو نیز گفت: سایت فردو یک مرکز تحقیقاتی و مکمل سایت نطنز است؛ به خاطر تهدیدها علیه تاسیسات هسته ای کشورمان که برای دنیا نیز روشن و آشکار است؛ ملت ایران با ساخت سایت فردو هوشمندانه عمل کرد؛ در واقع این سایت مصون از حملات هوایی است و تقریبا از همه فناوری هسته ای کشورمان صیانت می کند. وی ادامه داد: در سایت فرود بیش از 2هزار سانتریفیوژ نصب شده که غنی سازی 5 درصدی انجام می دهند. در واقع پیش از این غنی سازی 20 درصدی انجام می شد که بعد از توافق ژنو، برای اعتمادسازی به 5 درصد کاهش یافت. صالحی به سه پیشنهاد کشورمان به طرف غربی برای کاربری سایت فردو اشاره کرد و گفت: یکی از این پیشنهادها تبدیل سایت فردو به یک مرکز تحقیقات و توسعه و مرکز پشتیبان سایت نطنز است.

وی افزود: پیشنهاد دیگر را روسیه مطرح کرد که در این سایت «ایزوتوپ پایدار» تولید کنیم که این نیز به ماشین سانتریفیوژ نیاز دارد. به طور مثال تهیه یک هزار ایزوتوپ پایدار از بازار آزاد آن هم با قیمت بسیار گران، شدنی نیست از این رو تولید آن در کشور یک نیاز اساسی است. وی پیشنهاد دیگر ایران را تبدیل سایت فرود به یک مرکز آزمایشات فیزیکی و تشعشعات کهکشانی عنوان کرد و گفت: این آزمایشگاه می تواند در سطح جهانی مورد استفاده قرار گیرد؛ این موارد را به طرف مقابل اعلام کرده ایم.

همکاری و انعطاف فراتر از اساسنامه با آژانس
صالحی در ادامه به همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه در 8 ماهه اخیر 15 مورد از پرسش های فراتر از قوانین و اساسنامه آژانس را پاسخ داده ایم، اما بعد از توافق با هیات اعزامی آژانس به کشورمان و تایید آنها از کامل بودن اطلاعات داده شده به آنها، اما بعدا یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، همکاری ایران در ارایه اطلاعات را ضعیف بیان کرد. وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نسبت به این رویکرد آمانو اعتراض کرد که براساس توافق انجام شده، همکاری کرده و نباید چنین اظهاراتی از سوی آمانو مطرح شود.

رییس سازمان انرژی اتمی، همکاری ایران با آژانس را خوب و امیدوارکننده توصیف کرد و گفت: اگر آژانس دیوار بی اعتمادی را برطرف و بدون جهت گیری و با انصاف قضاوت کند در آن صورت دو طرف به اهداف مورد نظر خواهند رسید؛ همانطور که برای اعتمادسازی و شفاف تر شدن فضا، تاکنون به 15 مورد از پرسش های فراتر از اساسنامه آژانس پاسخ داده ایم. وی تاکید کرد: این طور نیست که آنها هر تقاضایی فراتر از قوانین آژانس از ایران بکنند ما پاسخ مثبت دهیم؛ بلکه باید براساس قوانین و چارچوب اساسنامه آژانس باشد. صالحی در ادامه با تاکید بر اینکه طرح مسایلی همچون کلاهک موشکی ربطی به آژانس بین المللی انرژی اتمی ندارد، افزود: طرف مقابل باید بداند که اگر جمهوری اسلامی ایران از خود انعطاف نشان می دهد، در یک چارچوب مشخص است و از آن خارج نمی شود.

رییس سازمان انرژی اتمی طرح مسایلی همچون ˈگریز هسته ایˈ که کشورمان در سه یا 6 ماه یا یکسال دیگر به توانایی ساخت بمب هسته ای می رسد را یک عبارت ساختگی برای بهانه جویی علیه فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران بیان کرد. وی افزود: بعد از آنکه در مذاکرات، بحث آب سنگین اراک مطرح شد برای رفع نگرانی آنها اقدام به بازطراحی آن کردیم به طوری که میزان تولید پلوتونیوم از 10 کیلوگرم در سال به یک کیلوگرم کاهش یافت؛ این مساله بازتاب رسانه ای زیادی در غرب داشت. صالحی ادامه داد: بعد از این کار و استقبال آنها، بار دیگر خواسته های خود را بیشتر کردند و گفتند هرچند ایران اقدام به باز تعریف کرد اما ممکن است ˈسوء استفادهˈ کند. در واقع آنها از طرح هر عبارتی به دنبال خواسته های بیشتری هستند.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به افکار عمومی جهان نشان داد که کشوری هوشمند، هوشیار و به دنبال دیپلماسی عقلانی است که منافع ملی خود را حفظ کند؛ همچنین نشان دادیم که آمادگی انعطاف لازم برای مسایل بین المللی را نیز داریم. معاون رییس جمهوری تصریح کرد: با توجه به رفتار مبتنی بر حکمت و منطق جمهوری اسلامی ایران، آنها باید از این فرصت طلایی استفاده کنند در غیر این صورت با توجه به تجربه 34 ساله در مقاومت با زیاده خواهی شان، می توانیم به روند قبلی بازگردیم.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی